Javorový sirup, delikatesa dovezená z Ameriky

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Víte, odkud pochází a jak se vyrábí?
Javorový sirup byl do Evropy dovezen z Ameriky kolonisty. Ti tuto dobrotu objevili u původních Indiánů žijících v Severní Americe. Indiáni javorový sirup začali sbírat při zpracovávání javorového dřeva. Jedná se totiž o mízu, která vytéká po poranění jejich kmenů. Evropští kolonisté to dotáhli k dokonalosti a stromy navrtávali nebozezy a vytékající mízu chytali do nádob. V 17. a 18. stol. používali evropští osadníci výhradně javorový sirup jako zdroj cukru, bylo to totiž jednodušší než dovoz třtinového cukru z Karibiku. Během Občanské války v Americe se začal ze sirupu vyrábět cukr a ten se stal hlavním sladidlem. V dnešní době se spíše používá a hlavně vyváží javorový sirup, který si získal velkou oblibu po celém světě. Největším výrobcem je Kanada, ale vyrábí se i v Quebecu, New Yorku, Maine a Vermontu.

Co obsahuje?
Originální (nebo-li původní) javorový sirup je tedy přírodní sladidlo, míza ze stromu javoru cukrového, která se získává navrtáváním kmenů. Ze stromu vytéká poměrně řídká šťáva, proto se ještě zahříváním zahušťuje. Zahříváním se odpařuje voda, proto čím tmavší sirup, tím více cukru a méně živin. Vodu a cukr totiž sirup obsahuje především. Cukru – sacharózy obsahuje nejvíce a v menším množství pak glukózu a fruktózu. Dále obsahuje vápník, draslík, mangan a zinek. Z vitamínů můžeme zmínit vitamín A, D a vitamíny skupiny B, také kyselinu listovou.

Na co se používá?
To asi nemusíme dlouze popisovat, jelikož tuto dobrotu zná asi každý…ale přece jen. Javorový sirup se nejčastěji používá na lívance, vafle, ale i na ochucení různých kaší, bílého jogurtu, vynikající je do koláčů, sušenek, atp. V dnešní době již existuje mnoho receptů, kde se používá jako alternativní sladidlo nebo dochucovadlo. Jeho chuť je nezaměnitelná a vynikne nejvíce v kombinaci s ořechy.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Javorový sirup, delikatesa dovezená z Ameriky, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Javorový sirup, delikatesa dovezená z Ameriky.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: javorový, sirup,, delikatesa, dovezená, ameriky.

Kde najít informace×