Jarní únava a jak s ní zatočíme

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Slunce začíná vycházet dříve a zapadá později, prodlužuje se den. Častěji svítí slunce a občas i začíná hřát, všude kolem se probouzí k životu příroda, a přesto jsme najednou unavenější, malátní a bez energie. Známe to téměř všichni, říká se tomu jarní únava a přestože netrvá déle než pár týdnů, dokáže nám život docela znepříjemnit.

Co to vlastně je? Dlouhá zima, málo denního světla, prodělaná virová onemocnění, nedostatek pohybových aktivit, celkové oslabení imunity, to vše má na náš organizmus vliv. A tak se cítíme fyzicky a psychicky vyčerpaní a unavení. Můžeme na to rezignovat a počkat až to po čase samo přejde a náš organizmus se srovná, nebo si můžeme aktivně pomoci tento ozdravný proces urychlit a zpříjemnit si začátek jara a léta.

Jste často unavení? Nepřemáhejte se, odpočívejte když to potřebujete, nepřetěžujte organizmus. Dopřejte si také dostatek spánku. Zároveň ale buďte fyzicky aktivní. Podle své kondice a podle svého věku. Sportujte, nebo jen choďte na dlouhé procházky, pokud možno do přírody, využívejte slunečního světla, třeba i s ochranným krémem. Kdo to zvládne, může si zvyšovat imunitu i pozvolným otužováním.

Důležitou součástí boje s jarní únavou je strava. Přiznejme si, že v zimě jsme určitě nejedli tolik zeleniny a ovoce, jako to děláme třeba v létě. A chybějící vitamíny jsou možná právě tou příčinou, proč se cítíme stále tak unavení. Můžeme si nakoupit různé potravinové doplňky, ale lepší bude, když sáhneme přímo po zdroji. Zeleninové saláty z čerstvé zeleniny, ovocné koktejly z čerstvého ovoce, lehká, snadno stravitelná jídla, to všechno nám pomůže nastartovat metabolismus a pomocí vitamínů a minerálů pomůžeme našemu tělu jednak zbavit se škodlivin, a zároveň mu dopřejeme jediný zdravý doping proti jarní únavě.


Důležité vitamíny které bychom si měli na jaře určitě dopřát, jsou vitamíny A, C a vitamíny skupiny B.

Najdeme je například v těchto potravinách:

Vitamín A : papriky, špenát, rajčata, mrkev, kopr, rybí tuk, kapusta, játra, kukuřice

Vitamín C : zelí, brokolice, rakytník, černý rybíz, rajčata, šípek, citron, pomeranč, brambory

Vitamín B : luštěniny, ořechy, maso, brambory, sýry, kvasnice, celozrnné obiloviny.

Proti únavě nám také může hodně pomoci hořčík. Ten najdeme například v banánech, mandlích, dokonce i v čokoládě.

Důležitý je i vápník, ten zase obsahují luštěniny, brokolice, růžičková kapusta, květák, chia semínka, konopná a sezamová semínka, fíky.

Čerstvá šťáva z červené řepy, česnek, a v neposlední řadě zelené bylinky, to jsou další pomocníci při překonávání jarní únavy. A i další druhy zeleniny a ovoce.

Tím, že alespoň některé z těchto potravin zařadíme do svého jídelníčku, můžeme pomoci našemu, po zimě možná trochu vyčerpanému organizmu vypořádat se s jarní únavou. A ještě si při tom pochutnáme.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jarní únava a jak s ní zatočíme, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jarní únava a jak s ní zatočíme.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jarní, únava, jak, zatočíme.

Kde najít informace×