Jak zatočit s chutí na sladké?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Proč máme chuť na sladké?
Jednoduchá zákonitost je, že čím více sladkého sníme, tím větší chuť na něj máme. Naše tělo a mozek si velice snadno navyknou a je těžké přestat. Důvodem je, že sladkosti obsahují tzv. rychlé cukry, které se okamžitě dostanou do krve a tělu tím dodají energii a pocit blaha. Je dokázáno, že cukry uklidňují naše nervy, proto je naprosto přirozené, že máme chuť na sladké ve stresových situacích. Také při únavě, ospalosti si tělo žádá cukry a někdy jich opravdu může mít nedostatek – zde však náš organismus žadoní spíše po pomalých cukrech (obsažených v těstovinách, celozrnném pečivu, apod.).

Jednoduché neboli rychlé cukry
Jak již bylo zmíněno, jednoduché cukry se nazývají také rychlé, jelikož jsou okamžitě vstřebávány do krve. Doporučená denní dávka rychlých cukrů je přibližně 10% z celkového denního příjmu energie. Pokud je DDD pro průměrnou ženu 8 000KJ denně, jedná se pak o 47g rychlých cukrů za den. Uvedeme si pár příkladů potravin a jejich obsah cukrů pro přiblížení. Např. kostka cukru obsahuje 5g, 100g banánu = 19g, 150g neslazeného jogurtu = 8g, 150g ovocného jogurtu = 19g, 100g medovníku = 36g, 120g pomeranče = 9g, 250ml polotučného mléka = 12g. Proto je dobré to s rychlými cukry nepřehánět, zaměřit se spíše na ty pomalé a zkusit se zbavit chutí na sladké.

Pomalé neboli složené cukry
Tyto cukry náš organismus postupně rozkládá na jednoduché cukry. Tím se pozvolna a postupně uvolňuje energie. Složené cukry jsou proto pro naše tělo výhodnější. A kde je najdeme? Například ve všech obilovinách, bramborách, těstovinách, pečivu, luštěninách, cereáliích, atp.


Přestat jíst sladkosti? Ale jak?
Abyste se zbavili chuti na sladké, doporučuje se vyřadit sladkosti z jídelníčku úplně a nahradit je dostatkem surovin s pomalými cukry. Přibližně po měsíci už si na sladké ani nevzpomenete.  


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak zatočit s chutí na sladké?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak zatočit s chutí na sladké?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, zatočit, chutí, sladké?.

Kde najít informace×