Jak zabavit děti když nemohou do školy?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nejspíš budou nadšené z nečekaných prázdnin a po škole se jim ani trochu nezasteskne. Jenže když to neplánované volno trvá příliš dlouho, začnou se určitě nudit. Aby nestrávily všechen čas před televizí, tabletem nebo chytrým telefonem, je lepší je nějak zaměstnat. A také přece víme, že kdo si hraje, nezlobí.

Samozřejmě musíme myslet především na věk dítěte, malý školák se rozhodně zabaví něčím jiným, než třeba dítě před pubertou. A což teprve ti, co si už pubertou procházejí, tady to chce opravdu hodně nenápadné taktiky a rafinovanosti, abychom ty znuděné a otrávené tvářičky něčím zaujali.

Některé školy připravily dětem prostředky na to, aby se trochu učily i doma. Ale nebylo by od věci, aby domácí škole věnovaly alespoň krátký čas každý den všechny děti. Mohlo by vás zajímat i to, že třeba Studio Trnka nyní na svých webových stránkách každý den vytváří úlohy pro děti z interaktivní knížky. Stačí když je svým dětem vytisknete. I v České televizi je vysílání pro domácí učení dětí.

S úplně malými školáčky si můžete zahrát na školu a když se v roli učitele budete střídat i s nimi, jistě je to bude více bavit. Větší děti co se dokáží učit samy, stačí pak jen trochu vyzkoušet. Pochvalami nešetřete, je to nejlepší motivace k lepším výsledkům.


Ale pořád se přece učit nebudou. Zbývá spousta volného času. Aby se jen znuděně nepovalovaly pře televizí s tabletem v ruce, můžete je inspirovat i k úplně jiným činnostem než na jaké jsou běžně zvyklé. Tam, kde je to možné a děti mají svůj pokoj, můžete jim nabídnout, ať si sami vymyslí jiné uspořádání zařízení svého pokoje, třeba i nakreslí návrh, ty větší mohou použít i měřítko a přesné rozměry nábytku. Pak, pokud se bude návrh líbit a vyhovovat všem, jim můžete s přestavěním nábytku pomoci. V další etapě se mohou děti věnovat výzdobě a dekoracím.

Vždycky se doma najde papír na malování, pár tužek, vodovky, olejové barvy či štětce. Co kdyby děti vytvořily obrazovou galerii vytvořenou z potrétů členů rodiny. Možná to bude jednou hezká vzpomínka na společně strávené chvíle. V těchto věcech je docela dobré se k dětem s kreslením a malováním připojit, užijete si určitě i spoustu legrace.

Kromě namalovaných obrázků, mohou děti zkoušet třeba i koláže. Z obrázků, fotek, natrhaného papíru, chomáčků vaty, doma rozhodně najdete spoustu materiálu. Stačí jen už dostatečně velký podkladový papír a lepidlo.

Spousta volného času doma je také příležitost přiblížit dětem ruční práce. Hlavně holčičky by mohlo zajímat, jak na šicím stroji ušít třeba malý veselý polštářek. Kdo má doma šicí stroj, odtřižky látek jistě najde. Zručné pletařky zase mají jistě doma pár přebytečných klubíček a když je naučíte uplést nebo uháčkovat si pro začátek jednoduchou šálu, bude to pro vaše ratolesti rozhodně změna.

Stolní společenské hry jistě přijdou na řadu také. Nějaké doma jistě máte a možná už vaše dítě dorostlo do věku, kdy by se mohlo naučit hrát i ty složitější, třeba šachy. A rodinný turnaj třeba ve hře Člověče nezlob se, by mohl jejich nekonečnou energii také na pár chvil zaměstnat.

Děti nebudou chodit do školních jídelen, takže vám přibyde více vaření. Můžete do něj zapojit i děti. Ty menší mohou vařit s námi a ty větší zase mohou třeba uvařit úplně samy, na internetu je receptů spoustu, a tak překvapit rodinu nějakým neobvyklým jídlem. Vytvořte s nimi seznam oblíbených jídel, nebo vytvořte nové recepty. A každý den může pro ostatní vařit jiný člen rodiny.

Pokud vaše děti čtou, můžete každý večer vybrat někoho z rodiny, aby všem přečetl úryvek ze své oblíbené knihy a pak si o té knize i povídat. Je to mnohem lepší, než koukat zase jen na televizi, ať dávají cokoliv. A pokud se vaše děti ke knihám ještě pořádně nedostaly, nebo se teprve číst učí, mohla by to být šance, jak jim knížky přiblížit a vzbudit jejich zájem.

Zkusit napsat báseň, krátký příběh nebo povídku je také velká výzva. Nebo začněte s psaním rodinného deníku. Každý den by ho mohl psát někdo jiný z rodiny. A nakonec třeba ještě objevíte u svého dítěte literární talent. A nebo to bude jen skvělá zábava a legrace, a o to hlavně jde.

A nemusí jít jen o psaní. Udělejte si literární odpoledne. Vyprávějte každý nějakou svou historku, svůj prožitý příběh tak, aby zaujal ostatní posluchače. A druhý den to třeba mohou být třeba historky vymyšlené, možná i trochu strašidelné. Fantazii se meze nekladou.

Máte-li doma puberťáka, jistě by ho mohl zaujmout váš návrh na probrání jeho šatníku, vyřazení nepotřebného nebo malého oblečení. Pak si může napsat seznam věcí, které by chtěl doplnit. Samozřejmě podle možností a s dávkou potřebné regulace, ale trocha tolerance se dá doporučit.

Máte-li zahrádku a můžete na ní trávit svůj volný čas, připravujte ji pomalu na jaro, rozmyslete si co bude na kterém záhonku, jaká zelenina, jaké květiny. A děti zapojte také. A s tím, že si mohou pak něco vypěstovat sami, je naučíte jak pečovat o zahradu, o rostliny.

To je jen pár možností jak hezky využít chvíle strávené s rodinou. Jistě máte sami nápadů mnohem více. Třeba vaše děti mají své koníčky, kterým se budou věnovat, a vy je v tom můžete podpořit.

Asi je to pro nás všechny období, kdy budeme se svou rodinou více než jindy. A to nejen fyzicky. Bylo by skvělé této možnosti využít k tomu, aby nám to přineslo něco pozitivního, příjemného, a kdoví, třeba na tyhle společné chvíle budeme s dětmi jednou rádi vzpomínat.

 

Nejlepší čokoládový dort

Nejlepší čokoládový dort


Zpestření každodenního jídelníčku. A kdo by neměl rád čokoládu,že?


Jednoduchá kuřecí polévka s nudlemi

Jednoduchá kuřecí polévka s nudlemi


Tuhle polévku zvládne uvařit i kuchař začátečník. Tak proč to nesvěřit třeba větším dětem?


Chlebíček s nivou

Chlebíček s nivou


Jednoduché, pikantní, chutné. Vždycky přijdou k chuti.


Ovocný pohár se šlehačkou

Ovocný pohár se šlehačkou


Třeba vítaná odměna za pomoc v domácnosti?


Meruňkový koláč

Meruňkový koláč


Pochoutka. Třeba s mlékem nebo s kakaem k večeři.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak zabavit děti když nemohou do školy?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak zabavit děti když nemohou do školy?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, zabavit, děti, když, nemohou, školy?.

Kde najít informace×