Jak uskladnit ovoce a zeleninu

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pochvalujete si a libujete, jaká letos byla na vaší zahrádce pořádná úroda? Máte pravdu, skutečně se zadařilo a tak by byla velká škoda o tolik plodů přijít díky jejich špatnému či nevhodnému uskladnění. A dost možná vás netradiční tipy překvapí, rozhodně však fungují.

V bedýnkách zavelte – stopky nahoru!

Tento trik se vám zcela jistě vybaví jako milá vzpomínka z dětství. Naše babičky totiž moc dobře věděly, že pokud se skladuje ovoce v bedýnkách, tak ty musí mít nejen dostatečně odvětrávání, ale také ovoce v nich musí být uloženo podle přesných pravidel. Nejideálnější je uložit ovoce pouze v jedné vrstvě, bez velkého mačkání jednotlivých kusů na sebe. A především stopkami nahoru! Už při výběru těch nejkrásnějších kousků jablek či hrušek volte ty, kterým zůstala stopka a tou pak uložte všechny plody nahoru. Je to pro ně totiž stejně přirozená poloha jako na stromě. Takto uložené ovoce má pak větší šanci přečkat klidně i do jara. Samozřejmě v suché místnosti a chladu – ideálně ve sklepě.

Vyzkoušejte trik s pískem


Pokud máte rádi originální řešení, pak se vám jistě bude líbit skladování ovoce pěkně zabalené kousek po kousku. Nejprve alespoň jeden týden po otrhání nechte jablka či hrušky volně uložené. Následně každý kousek láskyplně zabalte do papíru – noviny však nejsou tím nejlepším řešením. Připravte si bedničky, do kterých můžete nasypat klasický suchý písek a narovnejte zabalené ovoce. Přisypte písek až po stopky a naskládejte klidně další várku zabaleného ovoce. A opět zasypte pískem. A pak s ní šup klasicky do chladu a sucha. Stejně rafinovaně – v pořádné vrstvě suchého písku – můžete uskladnit i kořenovou zeleninu. Je to dokonce mnohem lepší způsob než v mrazáku!

Zelenina ráda přečká zimu ve vzduchu!

A dokonce pěkně zavěšená. Určitě jste už slyšeli o skladování česneku či cibule slušivě zapletených do copu a zavěšených klidně v kuchyni. Známe však i snazší způsob, než se trápit s pletením. Stačí cibuli a česnek vložit do obyčejných starých silonových punčoch a mezi jednotlivými kousky udělejte uzel. Pověšenou punčochu stačí zavěsit na půdu, ale klidně i do kuchyně. Zavěsit můžete i rajčata a to tak, že ze země vytrhnete celou rostlinu s ještě nezralými plody a zabalíte do navlhčeného papíru. Celý balíček pověste na půdě či v zahradním domku a uvidíte, jak se rajčata krásně zbarví do červena.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak uskladnit ovoce a zeleninu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak uskladnit ovoce a zeleninu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, uskladnit, ovoce, zeleninu.

Kde najít informace×