Jak uchovat zeleninu na zimu? Vyzkoušejte pickles!
V pěstitelské sezoně si užíváme čerstvou zeleninu a ovoce, ale tato doba pomalu končí. Nastupuje období, kdy se příroda ukládá ke spánku, včetně zahrad, kde jsme v létě a na podzim sklízely chutné přírůstky. Jak si dopřát vitamíny a skvělou chuť zeleniny i v chladných měsících? Vyrobte si pickles! Nakládaná zelenina je chutná a plná prospěšných látek.
Tradičně se u nás na zimu nakládá krouhané zelí. Zkvasit však lze i různé jiné druhy zeleniny. Metoda fermentování je známá po tisícovky let a napříč kulturami. V přípravě pickles se proto lze inspirovat i v zahraničních kuchařkách, například v asijských zemích, kde je fermentovaná zelenina základem jídelníčku. Ať už se rozhodnete vyrobit si tradiční korejské kimčchi nebo sáhnete po evropských receptech, s naloženou zeleninou rozhodně neprohloupíte!
Proč nechat kvasit
Během procesu kvašení neboli fermentace dochází k přeměně složitějších organických látek v jednodušší za pomoci bakterií mléčného kvašení. Díky tomu jsou kysané potraviny lépe stravitelné, podporují střevní mikroflóru a tím posilují imunitní systém člověka. Při procesu kvašení vzniká nejen výtečná chuť, ale také kyselina mléčná, vitamíny skupiny B, vitamín K2, jenž je důležitý pro pevné kosti, zdravé cévy i srdce.
Skvělý způsob skladování
Nakládání zeleniny do nálevu je populární nejen kvůli prospěšným účinkům na zdraví. Je to také skvělý způsob, jak potraviny uchovat po delší dobu. Kvasit můžeme zeleninu nechat ve vlastní šťávě nebo v nálevu. V nálevu vydrží chutná několik měsíců, dokonce i let. Zeleninu si však lze vychutnat i jen pár hodin či minut po naložení. Fermentovat totiž začíná okamžitě po naložení. Při krátkodobém kvašení se ale nestihnou rozvinout chutě tak, jako při dlouhodobém a zelenina bude slanější.
Co je pro naložení třeba
Velmi populární jsou poslední dobou keramické či kameninové kvasící hrnce, takzvané kvašáky. Kdo takovým "zázrakem" nedisponuje, může použít obyčejnou uzavíratelnou sklenici. Dále je třeba zelenina dle vlastního výběru (zelí, květák, mrkev, cibule…). Kdo se rozhodne nechat potraviny kvasit ve vlastní šťávě, tomu postačí už jen sůl. Používá se v poměru 1% soli na 1 kg zeleniny.
Pro přípravu nálevu bude potřeba ještě ocet, ideálně ume ocet, který kvasí mléčně, a to v poměru 1 díl octa na 4 díly převařené vody. Pro zvýraznění chuti lze do nálevu přidat místo octa například sójovou omáčku, podle vzoru Korejců.
Salát z kysaného zelí, jablek a křenu
Podzimní vitamínová bomba, která dodá zdraví a protáhne dýchací cesty.
Polévka z kysaného zelí se slaninou
Skvěle zahřeje, dodá sílu i vitamíny. Zelňačka k podzimu prostě patří!