Jak si udržet zdraví a kondici i přes léto

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Na první pohled se může zdát, že v létě s hezkým počasím a delšími dny bude jednodušší zůstat fit. Opak je však často pravdou – mnoho lidí v létě ztratí zdravé stravovací návyky, nesportuje, a tudíž přibírá na váze.

Letní dovolená, výlety a horké dny narušují cvičební i stravovací režim, a proto je obtížné držet se zdravého jídelníčku a plně se věnovat pohybu. Po jarním snažení lze znovu nabraná kila jen těžko skrýt v plavkách. Nicméně jíst vyváženě a věnovat se sportu je možné i v létě! Poradíme vám pár zaručených tipů, jak nepřibrat na váze, udržet si kondičku a cítit se skvěle.

Naplánujte si aktivní léto s rodinou a přáteli

Letní dovolená neznamená jen pasivní vylehávání u moře nebo hotelového bazénu. Zůstaňte toto léto v pohybu! Vyměňte proto klasickou dovolenou v hotelovém resortu za rafting na divoké řece, kurz surfingu, jógový kurz u moře, cyklozájezd, horskou turistiku a podobně.


Vytěžte co nejvíce z pěkného počasí, čerstvého vzduchu a krásné scenérie. Využijte každé příležitosti k pohybu – cvičte v parku, zatímco si vaše děti hrají nebo si po večeři naordinujte procházku při západu slunce…Zapomeňte na fitcentrum a udělejte si z přírody vaši osobní tělocvičnu.

Vstaňte brzy a věnujte se pohybu

Vyhraďte si pro sebe čas brzy ráno, ještě než se ostatní probudí, a rozhýbejte své tělo. Zaběhejte si nebo si dejte svižnou procházku, zacvičte si jógu či pilates, vytáhněte kolo, zajezděte si na rotopedu…Pokud se pohybu budete věnovat ihned po ránu, nastartujete metabolismus, vyhnete se nepříjemnému horku a navíc se budete po zbytek dne cítit skvěle.

Nezapomínejte na ovoce

V ovoci tkví krása léta – všechno je v sezóně a skvěle chutná! Dopřejte si neomezené množství meruněk, švestek, jahod či borůvek. Neopomíjejte ani exotické ovoce – například osvěžující melouny, sladká manga nebo šťavnatý ananas. Ovoce vás ochladí, hydratuje a příjemně nasytí.

Letní grilování

K letním dním neodmyslitelně patří grilování, kterému se rozhodně nemusíte vyhýbat, ani pokud chcete být zdraví a fit. Jen si místo tučného masa, sýrů a párků ugrilujte raději ryby, jídlo doplňte velkou porcí čerstvého salátu a vyhněte se majonéze a jiným nezdravým omáčkám. Skvělá je také grilovaná zelenina – například plátky cukety, lilku, brambor nebo kukuřice.

Pořiďte si mixér

Léto je ideální k mixování ovoce a zeleniny do podoby chutných nápojů. Není nic osvěžujícího, než si v létě k snídani či svačině dát čerstvé smoothie ze sezónního ovoce! Skvělým pomocníkem v kuchyni je i odšťavňovač, se kterým snadno připravíte ovocné a zeleninové šťávy plné vitamínů.

Chutný salát

V letních parnech nemá člověk ani příliš hlad či chuť na jídlo. Právě proto je salát ideálním letním pokrmem. Každý den si k obědu či večeři připravte zeleninový salát. Pokaždé ho však obměňte – volte jiný základ i různé posypky a dresinky. Jednou přidejte sýr, jindy vejce či grilované maso. Doplňte oříšky, semínka, olivy nebo luštěniny. Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a nedávejte do salátu vše, co najdete v lednici. Raději zkoušejte různé kombinace a salát se vám tak nikdy nepřejí.

Ovoce a zelenina vždy po ruce

Pořiďte si nádoby na ovoce a zeleninu a vezměte si čerstvé zobání kamkoliv s sebou – na pláž, na výlet, do lesa. Nezaskočí vás hlad a nebude vás tak honit mlsná na zmrzlinu a jiné nezdravé pamlsky.

Hydratace

Pijte více vody! Jestliže vám voda příliš nechutná, přidejte si do ní plátky ovoce (jahod, citrusů, okurek,…), které vodu příjemně ochutí. Skvělá je i voda s lístky máty či meduňky.

Užijte si léto, bavte se a zůstaňte zdraví a fit.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak si udržet zdraví a kondici i přes léto, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak si udržet zdraví a kondici i přes léto.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, udržet, zdraví, kondici, přes, léto.


×