Jak na skvrny od jídla

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pokud i vy často bojujete s odolnými skvrnami od různých potravin a nechcete používat drahé a často neúčinné prostředky z televizních reklam, podívejte se na pár následujících typů. Čištění může být vlastně docela snadné.

Borůvky
Po sběru borůvek odstraníte skvrny z rukou pomocí citronové šťávy. Skvrny na oblečení namočte na půl hodiny do kyselého mléka, účinný je i líh. Po zmíněném ošetření vyperte.

Červená řepa
Znečištěné oblečení pokud možno ihned vyperte ve studené vodě a nechte ještě do druhého dne ve vodě namáčet. Skvrny poté potřete jádrovým mýdlem (s Jelenem), nechte chvíli působit a propláchněte. Poté na skvrnu naneste roztok 5% čpavku a přelijte horkou vodou. U bílého oblečení lze místo čpavku použít peroxid vodíku.

Čokoláda
Čerstvé skvrny namočte vodou a potřete směsí žloutku s glycerinem, nechte působit. Pak oblečení důkladně vyperte v horké vodě. Na syntetické látky zkuste vodu s citronovou šťávou, na bílé oblečení čistou vodu se solí.


Guláš
Na vlhký hadřík naneste trochu mycího prostředku na nádobí a skvrnu potřete. V případě potřeby opakujte vícekrát, poté vyperte.

Jahody
Čerstvé skvrny před praním namočte do horké vody s octem, zaschlé skvrny odstraníte pomocí žlučového mýdla. Po aplikaci vždy vyperte.

Kakao
V žádném případě tyto skvrny nečistěte horkou vodou! Použijte 5% roztok čpavku.

Káva
Oblečení ihned namočte do studené osolené vody a vyperte. Koberce s kávovými skvrnami polijte minerálkou, potřete citronovou šťávou a omyjte vodou.

Kečup
Skvrny co možná nejrychleji namočte do studené vody a vyperte. Případně použijte ještě k dočištění líh.

Maliny
I v tomto případě pomůže potřít znečištěné místo citronovou šťávou a vyprat. Skvrny na ubrusu nebo koberci polijte minerálkou nebo sodou.

Marmeláda nebo džem
Tyto potraviny nechávají lepkavé zbytky, které je nutné odstranit a skvrnu otřít vlhkých hadříkem. Čerstvé skvrny by mělo stačit vyprat, zaschlé skvrny namočte na půl hodiny do horké mýdlové vody a poté vyperte.

Med
Skvrny od medu lze poměrně snadno odstranit pomocí horké vody nebo mýdlového roztoku. Znečištěné místo ošetřete co nejrychleji, na medové skvrny se rychle lepí další nečistoty, které už by nemuselo jít odstranit.

Mléko
Na takto znečištěné oblečení nesmí přijít horká voda! Čistěte pod tekoucí vodou, v případě potřeby použijte roztok čpavku nebo benzín.

Mrkev
Na skvrnu nalijte rostlinný olej, promněte a vyperte ve vlažné vodě. Mastnoty se zbavíte saponátem nebo mýdlem, následně vyperte v pračce.

Ostružiny
Na skvrny střídavě použijte citron a sůl, poté vyperte.

Pivo
Tyto skvrny snadno odstraníte slabým mýdlovým roztokem s malým přídavkem čpavku nebo octa. Na závěr opláchněte horkou vodou.

Rajčata
Čerstvou skvrnu vyperte teplou mýdlovou vodou, bílé oblečení můžete ošetřit roztokem peroxidu vodíku. Poté na delší dobu namočte a vyperte.

Špenát
Znečištěné místo od špenátu potírejte syrovou rozkrojenou bramborou, dokud skvrny nezmizí. Po ošetření vyperte.

Třešně
Co nejrychleji potřete šťávou z citronu a vyperte. Skvrny na ubruse nebo koberci polijte minerálkou nebo sodou.

Vejce
Vždy čistěte studenou vodou! Zbytky vajec nejprve odstraňte a ihned potřete solí nebo octovou vodou. Nechte chvíli působit a pak opláchněte studenou vodou. Pokud na oblečení zůstanou mastné skvrny, dočistěte je benzínem nebo čpavkovou vodou.

Víno - bílé
Z bílé látky skvrny odstraníte vařícím mlékem nebo horkým saponátovým roztokem. Barevné oblečení ponořte do studené vody s čpavkem.

Víno - červené
Čerstvé skvrny hustě posypte solí, která pohltí barvu i vlhkost. Jako okamžitou pomoc můžete také použít bílé víno nebo sekt. Před praním můžete oblečení ještě pokapat citronovou šťávou.

Starší a zaschlé skvrny od červeného vína lze odstranit teplou mýdlovou vodou s přídavkem čpavku.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak na skvrny od jídla, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Jak na skvrny od jídla.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, skvrny, jídla.

Kde najít informace×