Jak na pěstování rajčat a co všechno se z nich dá připravit?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Už naše maminky, babičky i prababičky si sami pěstovaly rajčata a jiné odrůdy zeleniny a tento trend se naštěstí drží dodnes a předává se z generace na generaci. Stále lze říci, že si domácnosti raději rajče vypěstují, než koupí. Samozřejmě za to může i vysoká cena zeleniny na trhu, ale na druhou stranu je to pro nás zcela běžná věc. Na zahrádkách je rajče velice oblíbené...

Rajče obecně
Rajče je trvalka bylinného charakteru, avšak pěstuje se jako jednoletka, takže rok co rok na jaře jí zaséváme nebo rovnou koupené sázíme. Patří do čeledě lilkovitých, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Zařazujeme do druhu zeleniny. Rajče obrůstá dužnatými a chutnými bobulemi. Není příliš náročné na pěstování, poměrně dobře odolává chladu a zároveň potřebuje slunce.

Rajče je velice bohaté na Beta-karoten a vitamín C, dále je výborným zdrojem chromu a draslíku. Má vysoký podíl vlákniny a pro příznivce zdravé stravy je důležité, že neobsahuje vůbec tuk. Patří mezi druh z nejzdravějších zelenin.

Výsadba obecně
Záleží čistě jen na nás, zda si rajčata koupíme v semínkách a vypipláme si je doma na okně nebo pod malým pařeništěm nebo si zakoupíme již sazenice. Rajčata se sází do půdy během května, kdy už není zima. Neměla by se sázet hlouběji než 10 cm, jelikož v tomto období ještě není zem tolik prohřátá. Nezapomeňme zahrnout ještě cca 10-15 cm lodyhy, jedině tak nám na ní vyrazí další kořeny, které jsou důležité pro dobrý příjem vody. Během růstu vyštipujeme boční výhonky a staráme se pouze o ten hlavní, který potom přivážeme ke kolíku nebo jinému opěrnému zařízení.


Kde můžeme rajčata pěstovat
Možností máme hned několik, takže pěstování není omezené. Rajčata si tedy mohou dovolit jak lidé v bytech, tak na svých zahrádkách.

Pěstování na záhonech
Patří mezi nejčastější princip a je určený pro klasické větší odrůdy. Jediné, na co bychom měli dávat pozor, abychom měli připravený dostatečně velký prostor pro sadbu.

Pěstování v pytlích
V případě, že nemáme záhon nebo vhodné podmínky pro pěstování rajčat, můžeme pěstovat v silných černých nebo průhledných pytlích. Jistě to každý již někdy viděl... V pytlích rajčata dozrávají dřívěji. Co se týče výsadby, je stejná jako na záhonu, jen se doporučuje ustřihnout roh pytle pro odvod přebytečné vody a hlavní je, rajčata dostatečně hnojit, aby zbytečně nepopraskala.

Pěstování na parapetu, balkoně nebo terase
Ať už zasadíme rajčata do květináče nebo truhlíku, dbejme především na to, abychom nesázeli klasickou odrůdu, ale právě odrůdu s nižším vzrůstem, jinak nazývanou také cherry. Těmto rajčatům se velice dobře daří, kor když při sázení na dno vysypeme drenážní vrstvu, do které se lépe vsákne voda, a díky které se lépe dostane vzduch ke kořenům.

Pěstování ve skleníku
Vůbec nejlepší místo, jelikož se k rajčatům nedostanou výkyvy počasí, jako je déšť apod. Do skleníku můžeme rajčata sázet dříve a také počítejme s dřívější sklizní. Podmínkou takového pěstování je, pravidlné větrání a nezalévat listy, ale přímo kořeny. Ideálním pomocníkem také bývá černá netkaná textilie proti plevelu.

Co připravit z rajčat
Krom toho, že rajčata mají specifickou chuť, takže zralé plody můžeme konzumovat i samotné, lze také připravit spoustu chutných jídel. Popřípadě rajčata není od věci zavařit nebo usušit pro delší trvanlivost, jelikož normálně vydrží pouze pár dní.

Tipy, kam přidat rajče jako přísadu:
-Rajčatová omáčka jako dresink ke grilovaným pochutinám v létě
-Sušená rajčata (chuťová bomba, která potlačí kyselost rajčat) - vhodná do rizota, těstovin, k zavaření nebo jen tak na chuť
-Zeleninové saláty
-Zapékaná jídla
-Rizota a těstoviny

A pár rad na závěr... Rajčata se lépe krájí zoubkovaným nožem, nedoporučují se vařit v hliníkovém hrnci, kde ztrácí barvu a chuť. Výbornou kombinaci tvoří rajčata v jídle s použitím bylinek.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak na pěstování rajčat a co všechno se z nich dá připravit?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, pěstování, rajčat, všechno, nich, připravit?.

Kde najít informace×