Jak je důležitá strava a hořčík v těhotenství?

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pestrý jídelníček
Zjistila jste, že jste těhotná? Tak je na čase podívat se na jídelníček. Pokud jste se do teď stravovala zdravě, není co řešit. Pokud však hodně hřešíte a chybí ve vašem jídelníčku ovoce a zelenina, je čas na změnu. Během těhotenství prochází tělo velkými změnami a nároky na vitamíny a minerály jsou vyšší. Samozřejmě způsob stravování ovlivňuje vývoj plodu – mozek, nervovou soustavu, kosti, svaly, atd. Je dokázáno, že přejídání a nepřiměřené přibírání na váze u matky má vliv na vývoj obezity u dítěte v pozdějším věku. Takže pozor na to!
Neznamená to, že najednou začnete jíst lehká, zeleninová jídla a ke svačinám ovoce. Základem jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Bez toho se naše tělo neobejde. Jakmile něco z toho vyřadíte, mohou začít strádat některé orgány, ale i svaly a kosti a samozřejmě miminko. Takže nezapomínejte na maso, tučné ryby (tepelně zpracované), mléko a mléčné výrobky, cereálie, ovoce a zeleninu. Důležitá je kyselina listová pro správný vývoj mozku plodu a omega-3 mastné kyseliny.

A jak je to s tím hořčíkem?
V období těhotenství by žena měla mít dostatek hořčíku. Jeho spotřeba se zvyšuje hlavně v období kojení. Jak poznáte, že ho máte málo? Nejčastěji se začnou objevovat křeče do lýtek (převážně v noci), ale i záškuby očních víček. Někdy mohou přijít křeče v podobě poslíčků, avšak nedostatek může vyvolat i předčasný porod. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, poraďte se se svým lékařem. Ten může navýšit dávku hořčíku z běžných 375mg/denně na cca 700mg/denně. Vstřebávání hořčíku napomáhají vitamíny skupiny B, naopak by se neměl kombinovat se železem.

Přirozené zdroje hořčíku
Hořčík najdeme v zelené a listové zelenině – např. v mangoldu, avokádu a špenátu, dále také v luštěninách, ořechách (mandlích), celozrnném pečivu, ovesných vločkách, banánech, dýňových semínkách a některých minerálkách – nejvhodnější je Magnesia (či Magnesia Extra, která obsahuje 312mg/l).


Špenátový koláč (quiche)

Špenátový koláč (quiche)


Doplňte hořčík špenátem! Tento slaný koláč je vynikající!


Banánový koktejl

Banánový koktejl


Banánový koktejl je vhodný k snídani i ke svačině.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Jak je důležitá strava a hořčík v těhotenství?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: jak, důležitá, strava, hořčík, těhotenství?.


×