Jak je důležitá strava a hořčík v těhotenství?
Pestrý jídelníček
Zjistila jste, že jste těhotná? Tak je na čase podívat se na jídelníček. Pokud jste se do teď stravovala zdravě, není co řešit. Pokud však hodně hřešíte a chybí ve vašem jídelníčku ovoce a zelenina, je čas na změnu. Během těhotenství prochází tělo velkými změnami a nároky na vitamíny a minerály jsou vyšší. Samozřejmě způsob stravování ovlivňuje vývoj plodu – mozek, nervovou soustavu, kosti, svaly, atd. Je dokázáno, že přejídání a nepřiměřené přibírání na váze u matky má vliv na vývoj obezity u dítěte v pozdějším věku. Takže pozor na to!
Neznamená to, že najednou začnete jíst lehká, zeleninová jídla a ke svačinám ovoce. Základem jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Bez toho se naše tělo neobejde. Jakmile něco z toho vyřadíte, mohou začít strádat některé orgány, ale i svaly a kosti a samozřejmě miminko. Takže nezapomínejte na maso, tučné ryby (tepelně zpracované), mléko a mléčné výrobky, cereálie, ovoce a zeleninu. Důležitá je kyselina listová pro správný vývoj mozku plodu a omega-3 mastné kyseliny.
A jak je to s tím hořčíkem?
V období těhotenství by žena měla mít dostatek hořčíku. Jeho spotřeba se zvyšuje hlavně v období kojení. Jak poznáte, že ho máte málo? Nejčastěji se začnou objevovat křeče do lýtek (převážně v noci), ale i záškuby očních víček. Někdy mohou přijít křeče v podobě poslíčků, avšak nedostatek může vyvolat i předčasný porod. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, poraďte se se svým lékařem. Ten může navýšit dávku hořčíku z běžných 375mg/denně na cca 700mg/denně. Vstřebávání hořčíku napomáhají vitamíny skupiny B, naopak by se neměl kombinovat se železem.
Přirozené zdroje hořčíku
Hořčík najdeme v zelené a listové zelenině – např. v mangoldu, avokádu a špenátu, dále také v luštěninách, ořechách (mandlích), celozrnném pečivu, ovesných vločkách, banánech, dýňových semínkách a některých minerálkách – nejvhodnější je Magnesia (či Magnesia Extra, která obsahuje 312mg/l).