Flexibilní pracovní příležitosti? Možností je mnoho.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V souvislosti se situací Covid-19 čelí dnes většina společností velké výzvě. Tou výzvou jsou hlavně zvýšené hygienické nároky. Možností flexibilního pracovního uspořádání, kterými lze této výzvě významně čelit, je velké množství. Způsob, jakým je společnosti dokáží přijmout a jak se na ně adaptují, možná určí jejich další budoucnost a potenciál. Stále více firem a zaměstnavatelů se k flexibilním modelům práce uchyluje, a tak je dobré vědět, jaké jsou jejich výhody, případně nevýhody. A je také proto vhodné se v jejich názvech dostatečně orientovat. Anglické výrazy, které se pro tyto pracovní modely již vžily, si můžeme přiblížit tak, jak je popisuje Kristýna Králová z personálně poradenské společnosti HAYS.

HAYS plc je významná přední světová společnost v získávání specialistů. Je expertem v náboru kvalifikovaných, odborných a profesionálních pracovníků po celém světě. Působí v soukromém i veřejném sektoru, zabývá se vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr i smluvními pozicemi.

Home-working (home office). Práce z domova, jak mělo možnost v posledních měsících poznat mnoho z nás, přináší pro firmy i pro zaměstnance řadu výhod. Pro firmy to mohou být nižší náklady na provoz kanceláří, pro zaměstnance je velkou výhodou nemuset dojíždět do kanceláře. V tomto případě je kladen velký důraz na možnost kvalitní komunikace se zaměstnavatelem a s dalšími kolegy. Nezbytností jsou tedy moderní technologie (wifi atd.), a pro zaměstnance možnost vhodného a klidného pracovního místa.

Hybrid workspace. Toto pracovní prostředí znamená kombinaci zaměstnanců pracujících z domova a zaměstnanců pracujících z kanceláře. Právě v době Covid-19 se tento model dostává do popředí. Ve většině případů totiž není možný návrat všech zaměstnanců najednou, a proto firmy zavedou například model 3-2-3, takže zaměstanci pracují 3 dny z domova a 2 dny z kanceláře, a v dalším týdnu se vystřídají a pracují 3 dny z kanceláře a 2 dny z domova. Je to velmi výhodný model, osvědčil se, a v mnohých firmách v něm budou pokračovat i nadále. Zaměstnanci mají pocit, že jsou stále součástí firmy a mají současně výhody práce z domova. Firma má zase nižší náklady na provoz kanceláří.


Co-working. Je to model určený hlavně pro podnikatele. Mohou si pronajmout krátkodobě i dlouhodobě kancelář nebo pracovní místo, a získat tak nejen klidné a dobře vybavené pracovní místo, ale i kvalitní technické zázemí, a obvykle i prostory pro relaxaci, možnost občerstvení apod. Cílem tohoto modelu je také propojit a rozšířit kontakty mezi profesionály, což oni mohou při svém podnikání dobře využít.

Job-sharing. Tento výraz slouží pro sdílení jedné pracovní pozice více zaměstnanci. Je to flexibilní forma práce, kdy jedno pracovní místo pokrývají dva zaměstnanci na částečný úvazek. Příkladem může být pozice recepční. Je-li provozní doba společnosti delší, jeden zaměstnanec ji neobsáhne a dva by se už významně projevili na nákladech. Dva zaměstnanci na částečný úvazek vyřeší pokrytí celé provozní doby a firma ušetří. V tomto pracovním modelu je velmi důležitá komunikace obou zaměstnanců, měli by si denně předávat informace tak, aby mohli na práci toho druhého plynule navázat.

Hot-desking. Také se používá název Desk-sharing. To v podstatě znamená sdílení pracovního prostoru více zaměstnanci, nikoliv však sdílení pracovní náplně a povinností. V zásadě jde o kancelář s pracovními stoly, které nejsou přiděleny jednotlivým zaměstnancům. Každý zaměstnanec si po příchodu do práce vybere své pracovní místo podle libosti. Pracovní nástroje, jako je například laptop, se nesdílí, každý má své pracovní pomůcky, které si při odchodu z práce odloží do uzamykatelné skříňky. Pro některé zaměstnance je nevýhoda tohoto modelu ale právě v tom, že si nemohou svůj pracovní prostor uzpůsobit podle svého vkusu. Navzdory tomu je využití hot-deskingu poměrně široké, zaměstnavatelům přináší samozřejmě finanční úspory.

Bez moderních technologií se většina společností dnes už neobejde. A je jen na nich, jak je využijí pro usnadnění a zkvalitnění své práce.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Flexibilní pracovní příležitosti? Možností je mnoho., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: flexibilní, pracovní, příležitosti?, možností, mnoho..


×