Energetický nápoj a dítě opravdu nejdou spolu dohromady!

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Exkluzivní balení, lákavá chuť a na první pohled neškodné složení nápoje v plechovce slibuje lehce získanou energii po celý den. Kdo by také dělal vědu s trochou kofeinu, cukru a bylinných výtažků, když má oficiálně potvrzeno, že nabízený povzbuzující drink je nealkoholický. A tak už nic nebrání lavině „energeťáků“, která se valí z jedné školy na druhou, aby za sebou zanechala spoustu potlučených dětí na těle i na duši.

Plechovka energetického nápoje v ruce dítěte se stala každodenní součástí přestávek nejenom na školách středních, ale také na těch základních. I když jste u vás doma nikdy nic takového neměli, a dokonce jste ani nic podobného nepopíjeli, váš potomek už uvažuje a jedná jinak. A nelituje ani kapesného či peněz na svačinu, které na nákup drinků obětuje s chutí a rád.

Jste zmateni a ptáte se proč?


Důvodů je více. Pojďme se podívat na těch 7 nejpřesvědčivějších:

-Žijete v České republice, která se stala podle výzkumu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin vítězem v konzumaci povzbuzujících nápojů právě v kategorii dětí a teenagerů.


-Pravidelných příznivců pití těchto drinků je 40 % dětí do 10 let a 80 % dětí do 18 let.

-Koupit nápoj, který aktivuje, můžete v ČR bez jakéhokoliv omezení.

-Plechovka „energeťáku“ představuje vstupenku do party mladých lidí. Kdo ho nepije, jakoby ani nebyl.

-Reklamy na energetické nápoje cílí právě na děti a mládež. Jsou vtipné, současné a nabízí cestu, jak být aktivní a plný síly po celý den.

-Atraktivní obal a slyšitelný efekt při otevírání také udělá svou práci.

-Nápoje staví na sladké a nezvyklé chuti.

A hlavně je to „zakázané ovoce“ dětství a dospívání, protože proti tomu všichni dospělí brojí.

Lákavost této neobvyklé součásti pitného režimu je zejména pro věk 8 - 18 obrovská. Jít po chodbě školy a držet ledabyle plechovku s profláknutým obalem mezi dvěma prsty bývá nejenom in, ale v případě zákazů i neobyčejně hrdinské. A položit si ji na stoleček ve vyučovací hodině, je už hodně rebelské a hodno obdivu!

Takže tu máme věc, která se stala součástí nejenom života, ale také image vašeho dítěte. Co s tím?


Trik je v tom, že tento druh pití nedodává energii, jak by se dalo odvodit z jeho názvu. Díky látkám, které obsahuje, jen stimuluje centrální nervovou soustavu k tomu, aby nakopla organismus k lepším výkonům a přitom potlačila příznaky únavy do pozadí. S takovým přelstěním se může tělo dítěte čas od času vyrovnat bez výrazných problémů. Ovšem pravidelné požívání energy drinků už nezvládne. Nevolnost, závratě, neklid, stres, bolest hlavy, poruchy spánku, deprese, úzkost, agresivita, zvýšení srdeční aktivity, dehydratace organismu a možná obezita jsou jen počáteční poruchy, se kterými bude muset bojovat.  

Můžete vysvětlovat a uvádět příklady, jak to všechno může dopadnout, když se bude pití energetických nápojů přehánět. Zkuste varovat před možnými následky a nezapomeňte zdůraznit nebezpečí při kombinaci s alkoholem s možností otravy a kolapsu. Najděte si konkrétní údaje o složení povzbuzujících drinků a zkuste udělat malou přednášku o všech rizikách, které stojí za pravidelným pitím energetických nápojů.

Pokud se vaše dítě stalo už jejich pravidelným konzumentem, zkuste se s ním dohodnout na pomalém omezování. Buďte trpěliví a dejte mu čas. Když se dostane na 1 či 2 plechovky za týden, berte to jako vítězství.  Nepřestane sice úplně (nebo se taky podaří, že jo), ale už to nebude pro jeho tělo a psychiku tak škodlivé.

No a taky nezapomeňte na to nejdůležitější! Pokud holdujete stejným povzbuzujícím prostředkům sami, budete muset jít příkladem. Upřímně, opravdu je ke každodennímu životu potřebujete i vy?


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Energetický nápoj a dítě opravdu nejdou spolu dohromady!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: energetický, nápoj, dítě, opravdu, nejdou, spolu, dohromady!.

Kde najít informace×