Domácí tuhý šampon

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pryč s chemií!


Klasické šampony obsahují poměrně drastické odmašťovací a čistící látky, které mohou vlasy vysušovat a poškozovat pokožku hlavy. Jedná se předně o sulfáty SLS a látky jim příbuzné. V lahvičkách šamponů z drogerie je najdeme běžně. Jsou dokonce i v některých přírodně tvářících se přípravcích.

Dalším problémem jsou silikony, které jsou obsaženy v kondicionérech a některých šampónech. Obalí vlasové vlákno, kde vytvoří ochrannou vrstvu a zajistí, aby se jednotlivé vlásky neslepovaly. V některých případech je to dokonce žádoucí, ale v běžné praxi se snaží silikonům vyhýbat. Existují i mnohem lepší a neškodné alternativy.

Co tedy používat?


Někdy můžete narazit i na ekologičtější a přírodní šampony, stává se to ale zřídkakdy. Mnohem lepší je si šampón jednoduše vyrobit doma. Dokonce nám poděkuje i naše peněženka.

Tyto tzv. šampuky či tuhé šampony, můžeme nalézt již v různých specializovaných prodejnách. Bohužel stále obsahují různé agresivní látky, takže si vlastně vůbec nepomůžeme. Existují i tuhá mýdla na vlasy. Zde je ale zádrhel. Mýdlo je nejšetrnější věc, kterou si vlasy můžeme umýt (musí být přírodní a bez chemie), pokud ale máme vlasy obalené silikony, mýdlo k nich nepronikne a nemůže je dostatečně umýt. Zde poté vznikají slepené vlasy.


Proto je zde přechodná forma, šampuk, který obsahuje jemný povrchově mycí tenzid, který není agresivní. Vyrábí se z kokosového oleje a bude základní složkou našeho tuhého šamponu. Navíc ho pohodlně a za příjemnou cenu zakoupíte na internetu.

Co budeme potřebovat?
  • 15g sodium coco sulfát (ne všechny sulfáty jsou špatné, tento konkrétně je šetrný a vlasy krásně umyje)


  • 15g sodium cocoyl isethiotane (má zjemňující účinky, opět krásně pění)


  • 2,2g bambucké máslo


  • 4,3g kokosového oleje, popř. oleje dle výběru


  • 5g destilované vody


  • 0,6 (rýžového) proteinu


  • 15 kapek vonné esence dle výběru
Postup:


Nejdříve si smícháme SCS a SCI (první dvě látky ze seznamu). Můžeme je jemně rozmačkat či nadrtit, pro nehrudkovitou strukturu výsledného šampónu. Poté do misky vložíme všechny uvedené ingredience, kromě esence.

Vše smícháme a pomalu začneme rozehřívat nad párou. Mícháme a pokračujeme, dokud se směs nespojí. Poté můžeme sporák vypnout. Směs ovoníme esencí, důkladně promícháme a můžeme ještě přidat barvivo, či si pohrát s designem.

Směs namačkáme do formy dle našeho výběru. Necháme 20 minut v mrazáku, aby směs vytuhla. Po uplynutí této doby ještě necháme dva dny volně vysušit a odpařit vodu. A konečně můžeme šampón použít!

Myjeme!


Tato porce šampuku vydrží jako 300ml klasického šamponu, což se rovná jedné a půl lahvičce (cca 3-4 měsíce). Jeho výroba vás navíc bude stát zlomek ceny.

Jak se používá? Stačí s celou kostkou párkrát přejet po vlasech, přičemž se vytvoří hustá pěna, která nám poté vystačí na umytá celých vlasů, jako u klasického šamponu. Stačí už jen spláchnout vodou. Užijte si krásné vlasy!


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Domácí tuhý šampon, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Domácí tuhý šampon.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: domácí, tuhý, šampon.

Kde najít informace×