Doba adventní: tipy, jak si ji užít co nejlépe

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Čtyři týdny před Vánoci startuje advent a to znamená, že je na programu velký úklid i pečení cukroví. Přinášíme vám tipy, jak si dobu před svátky užít co nejlépe. 

Jakmile se venku začne ochlazovat a listopad se přehoupne do prosince, stanou se tématem číslo jedna Vánoce. Příprava na nejoblíbenější svátky v roce není spojená jen s nákupem dárků, generálním úklidem, pečením cukroví, ale také se spoustou stresu

Význam čtyř týdnů před Vánoci 

Pojmenování advent vychází z latinského výrazu adventus, tedy příchod a je ve znamení očekávání Spasitele. Jeho začátek se odvozuje od svátku sv. Ondřeje, konkrétně od neděle, která mu předchází. Právě v tu dobu začíná doba adventní a na tradičním věnci se zapaluje první svíčka. Letos advent odstartuje 28. listopadu a plamen na poslední svíčce zažehneme 19. prosince. 

Doba adventu je spojená se spoustou lidových tradic, s bohatou symbolikou a rozjímáním. Dnes se sice dodržuje jen hrstka zvyklostí z dřívějších dob, zato se přidalo pár nových. Například již zmiňovaná tradice adventních věnců pochází z první poloviny 19. století a zapalování betlémského světla je zvyk ryze novodobý. Ať už tradice dodržujete či ne, v době před Vánoci je dobré trochu přibrzdit a popřemýšlet třeba o tom, jaký byl již skoro uplynulý rok.


Vyhněte se stresu

I když jsou Vánoce křesťanské svátky, jejich atmosféře i době, která jim předchází, podléhají i nevěřící. Letos si díky koronavirové pandemii procházek po vánočních trzích, popíjení svařeného vína a svátečních koncertů asi neužijeme tak jako jindy, a tak se může zdát, že zbyde jen ten úklid a stres. O to víc je třeba plánovat a týdny před svátky si naplno užít.

Tipy, jak na to



  1. Dárky nakupujte s předstihem. Ušetříte si tak spoustu strkanic v obchodech i stresu, jestli vám budou balíčky s dárky včas doručeny. 


  2. Cukroví pečte s kamarády. Koronavirus letos sice opět pořádně zamíchal se spoustou předvánočních aktivit, ale když to bude jen trochu možné, zkuste si pečení užít v partě nebo třeba s dětmi. Pokud to nepůjde, zpříjemněte si tvorbu vánočního cukroví alespoň koledami nebo nějakým pěkným vánočním filmem a dobrým pitím. 


  3. Tvořte a zdobte! I když vás možná žádné vánoční návštěvy nečekají, můžete si příbytek vyzdobit, a tím se na Vánoce správně naladit. Například dekorační světýlka vypadají velmi hezky a dají se zakomponovat i do přírodních prvků jako je například chvojí. Navíc, kreativní tvorba je potrava pro duši.


  4. Vykašlete se na velký úklid. Mít hezky naklizeno je sice snem asi každé hospodyňky, ale není třeba se kvůli tomu stavět pod tlak. Ukliďte co zvládnete a zbytek nechte být. Ježíšek a pohádky budou tak jako tak. 


  5. Buďte s rodinou! Zkuste to naplánovat tak, abyste byli alespoň jeden jako rodina pohromadě. Užít si své blízké a pohodu, je na Vánocích přece to nejhezčí.    




Svařené víno s pomerančem

Svařené víno s pomerančem


Vánoce bez "svařáku", to je jako Velikonoce bez vajíček. Svařené víno krásně zahřeje a navíc provoní interiér.


Vánoční tvarohové cukroví

Vánoční tvarohové cukroví


Křehké a velmi chutné cukroví pro všechny milovníky sladkého a tvarohu. Stojí za vyzkoušení!


Vaječňák - vánoční vaječný likér

Vaječňák - vánoční vaječný likér


Kupovaný chutná dobře, ale vaječný likér vyrobený doma ještě lépe!


Linecké koláčky

Linecké koláčky


Dvě sušenky slepené rybízovou marmeládou, to je tradiční linecké cukroví.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Doba adventní: tipy, jak si ji užít co nejlépe , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: doba, adventní:, tipy,, jak, užít, nejlépe.


×