Dieta?! Návod jak dostat tělo před létem do kondice

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Plavková sezóna se kvapem blíží a s tím stoupá i tlak na to, v jaké kondici se nachází naše tělo. Jak mít v létě co nejlepší figuru? Nabízí se cvičení, ale také řada diet. Přiblížíme vám, které jsou ty nejpopulárnější a jak při shazování kil postupovat.

Rok v pandemii koronaviru dal spoustě z nás pořádně zabrat, a to se podepsalo nejen na fyzickém a psychickém zdraví, ale i na vzhledu. Změna režimu, práce z domova, nedostatek pohybu… a kila letěla nahoru. Dieta se zdá být dobrou cestou jak se zbavit nechtěných tukových polštářů, ale ne všechny stravovací plány přinesou organismu benefity. 

Dieta neznamená hladovět

Představa, že se ke krásné postavě dopracujeme tím, že budeme omdlévat hlady, je naprosto mylná. Nedostatečným příjmem potravy sice snížíme váhu, ale později se dostaví tzv. jojo efekt, který kila přinese zpět a někdy jich je ještě více než na začátku. Klíčem ke zdravému hubnutí je totiž vyvážená pravidelná strava a dostatek pohybu


Obecné zásady pro snížení hmotnosti:  • Počítat kalorie - denní příjem kalorií by se měl u žen běžně pohybovat okolo hodnoty 1600. Pokud jde o dietní stravování, měl by být minimálně 1200 kalorií. U mužů jsou čísla o něco vyšší - 2400 a 1800 kalorií. 
  • Snížit přísun cukru ve stravě - rafinovaný bílý cukr je obsažený v mnoha polotovarech, nápojích o sladkostech nemluvě. Má velký vliv na přibírání a o jeho škodlivosti na zdraví existuje mnoha materiálů. Proto je dobré jeho podíl v jídle snížit nebo ho úplně vyřadit. Denní dávka cukru by u žen neměla překročit 25 g, u mužů je to o 11 g více.


  • Méně solit - za dalšího bílého "zabijáka" je považovaná sůl. Ta neprospívá srdci ani krevnímu oběhu, a proto se doporučuje zacházet s ní opatrně. V soli je obsažen také sodík, který sice naše tělo potřebuje, ale opět jen v určité míře. Jeho nadbytek může vést ke vzniku zánětlivých procesů i kardiovaskulárním onemocněním.


  • Dostatečná hydratace - bez vody se naše tělo neobejde, a k tomu, aby správně fungovalo, potřebuje přijmout alespoň 300 ml tekutin na 10 kg váhy člověka denně. 


  • Pohyb - ne nadarmo se říká, že příjem a výdej musí být v rovnováze. Hubnoucí proces je proto třeba podpořit dostatečným aerobním pohybem, aby se tělo pěkně zpotilo. Pokud není jiná možnost, stačí se alespoň 30 minut denně pořádně hýbat. Kterou dietu vybrat? 

Stravovacích plánů existuje opravdu mnoho a vyznat se v nich není úplně jednoduché. I diety podléhají módním trendům a jejich zdatnými propagátory jsou například některé hollywoodské hvězdy. Představíme vám tři diety, které jsou prospěšné zdraví a "frčí" v letošním roce. 


Dash dieta

Tento typ stravovacího plánu je založený na snížení hladiny sodíku v těle a je velmi prospěšná zejména pro osoby trpící vysokým krevním tlakem. Jde o dietu založenou na pestré stravě, která nejen sníží podíl tuků v těle, ale organismus skvěle zvenku i zevnitř omladí. 

Středomořská dieta

Stravování podle tohoto typu diety je založené na konzumaci celozrnných potravin, luštěnin a především značného množství ovoce a zeleniny. Naopak se vyhýbá tučnému masu, bílé mouce a sladkostem. Tato dieta je velmi oblíbená zejména pro pestrost povolených potravin i chutí. 

Flexitariánská dieta

Tento typ diety je skvělým kompromisem pro všechny, kdo chtějí zhubnout, ale přitom nechtějí drasticky měnit skladbu jídelníčku. Flexitariánství je vlastně jednou z odnoží vegetariánství, ale liší se v tom, že člověk může čas od času sníst i kus libového masa. Skladba jídelníčku je založena na kvalitních rostlinných potravinách, které dodají tělu vše, co potřebuje. Přírodní kuřecí prsní řízek s rýží

Přírodní kuřecí prsní řízek s rýží


Drůběží maso je chudší na tuky, a proto se skvěle hodí pro ty, kdo chtějí zhubnout.


Řecký salát

Řecký salát


Zelenina, olivy, kvalitní sýr - to je základ tohoto skvělého salátu.


Vegetariánské rizoto

Vegetariánské rizoto


Co jednou vyzkoušet rizoto bez masa? Možná budete překvapeni jak dobře chutná!


Grilovaný pstruh s koprem a citronem

Grilovaný pstruh s koprem a citronem


Ryby jsou bohatým zdrojem kvalitních tuků, kterých se nemusíte bát.


Zavařené meruňky bez cukru

Zavařené meruňky bez cukru


I mslat se dá bez cukru a bez výčitek.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Dieta?! Návod jak dostat tělo před létem do kondice, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: dieta?!, návod, jak, dostat, tělo, před, létem, kondice.

Kde najít informace×