Diabetes Mellitus - ohroženi jsme všichni, nenechte se překvapit tímto onemocněním...

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Víte, že každý rok v České Republice každoročně cukrovkou nově onemocní 60 tisíc lidí? Toto onemocnění je velmi podceňované a mnoho lidí neví jak se správně stravovat tak, aby zmírnily jeho negativní dopady. Ohroženi jsme všichni, protože cukrovka může překvapit bez varování každého z nás, v jakýkoliv čas!

Co je diabetes mellitus?

Diabetes je pro svůj vysoký výskyt v populaci a závislosti na negativních jevech současného způsobu života pokládán za civilizační onemocnění. K jeho vzniku totiž ve většině případů přispívá život ve stresu, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu, tedy faktory, které také velmi často vedou k obezitě. Pouze asi u 8 % diabetiků se onemocnění rozvine na základě vrozených genetických dispozic nebo nějaké druhotné příčiny (např. postižení slinivky břišní, po užívání diabetogenních léků aj.). Nevhodný životní styl však může uspíšit vznik diabetu a komplikovat průběh onemocnění.

Nevědomost je zrádná

Předpokládá se, že asi jedna čtvrtina ze skutečného počtu diabetiků není diagnostikována. Nebezpečně se blížíme k situaci, kdy bude mít každý 10. občan republiky cukrovku. V roce 2016 bylo v ČR registrováno 106 682 nemocných s diabetickou nefropatií (z toho 40 229 ve stadiu chronické nedostatečnosti ledvin), 95 100 nemocných s retinopatií (z toho 2 267 nevidomých) a přibližně 41 441 nemocných s diabetickou nohou (z toho více než 9 969 po amputaci dolní končetiny).

Co nejíst při diabetu?

Za prvé je nutné omezit všechny přímé cukry: nesladit cukrem ani medem, nekonzumovat sladké potraviny - dorty, zákusky, zmrzliny, sladká jídla (žemlovka, ovocný nákyp, ovocné knedlíky, palačinky, atd.), sušenky, bonbony, buchty, cukroví, čokoládu, sladké nápoje a džusy atd. Nedoporučují se tučná a smažená jídla, tučná masa a uzeniny, pivo, alkohol, bílé pečivo (housky, rohlík, veky), ani černé pečivo (většinou je do něj přidáván sladký karamel) a jakékoliv výrobky z bílé mouky.


Zcela se vyhněte také sušenému ovoci, hroznovému vínu, švestkám a hruškám. Z alkoholických nápojů vynechte pivo a pokud pijete víno, tak pijte jen suché a maximálně do 2 dcl za den, destiláty v krajním případě, a to čisté. Nezapomeňte alkohol započítat do denního příjmu kalorií.

Vyvarujte se těmto potravinám

polotovary, konzervy a průmyslově zpracované potraviny
bílé pečivo
tučná masa
tučné mléčné výrobky
doslazované mléčné nápoje
živočišné tuky
tavené sýry
limonády, džusy a další slazené nápoje
cukrovinky
kečup, majonéza, hořčice a další dresinky

Jak naopak jíst?

Pečivo byste si měli kupovat celozrnné nebo jíst obyčejný chléb. Maso jíst jen libové! S přílohami opatrně, když už knedlíky, tak maximálně 2 kusy, vhodnější je rýže, těstoviny, brambory.

Zelenina je velmi vhodná, protože obsahuje vitamíny, stopové prvky, vlákninu a většinou žádné nebo minimální množství cukrů. Ze zeleniny omezit mrkev, hrášek, kukuřici. Ovoce jíst maximálně jeden kus za den, a to k dopolední svačině.

Jídlo je vhodné upravovat do 4 - 6 malých porcí denně a večer jíst opravdu malou porci. Množství jídla volit dle toho, zda máte tělesnou hmotnost v normě, či potřebujete redukovat svoji váhu a podle toho, kolik máte pohybu za den.

Pro všechny diabetiky je vhodný a doporučovaný pohyb alespoň 30 minut denně, tak aby se zpotili, cokoliv je příjemné - svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole, atd.

Doporučeny jsou zejména tyto potraviny

zelenina
ovoce s nízkým obsahem cukru
ryby
bílá libová masa
vaječný bílek
bílé jogurty, neochucené kefíry a acidofilní mléka
sýry s nízkým obsahem tuku
celozrnné pečivo
luštěniny
celozrnné těstoviny
natural rýže
bylinky

Chcete-li udržet svůj krevní cukr v běžných hodnotách, dodržujte pravidla zdravého životního stylu:

jezte malé porce jídla 5 - 6x denně
dodržujte pitný režim, vypijte asi 0,5 litru čisté vody na každých 15 kg své tělesné hmotnosti
2 - 3x týdně se věnujte pravidelné fyzické aktivitě
spěte 6 - 8 hodin denně
vyhýbejte se alkoholu, tabáku, tučným a slazeným pokrmům i nápojům a kalorickým bombám

Low carb jogurtový chléb

Low carb jogurtový chléb


Přinášíme recept na nízkosacharidové pečivo bez klasické mouky.


Krůtí polévka s rýží a zeleninou

Krůtí polévka s rýží a zeleninou


Krůtí polévka s rýží a zeleninou je bohatá na zeleninu a hodí se třeba k nedělnímu obědu.


Kuřecí směs se zeleninou a rýží

Kuřecí směs se zeleninou a rýží


Kuřecí směs se zeleninou a rýží je pikantní a přitom lehké jídlo.


Čočka se zeleninou

Čočka se zeleninou


Čočku si můžeme vylepšit. Pokud si chceme ušetřit čas koupíme čočku předvařenou.


Buddha bowl s falafelem

Buddha bowl s falafelem


Přinášíme recept na veganskou bombu zvanou Buddha bowl neboli Budhova miska.


Pražma v papilotě

Pražma v papilotě


Toto je to nejlepší co můžete s čerstvou rybou udělat. Stačí vám pár ingrediencí, které se dají také obměňovat a během třiceti minut máte na stole delikatesu.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Diabetes Mellitus - ohroženi jsme všichni, nenechte se překvapit tímto onemocněním..., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×