Sdílet:

Dělená strava

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Někteří způsobu hubnutí pomocí dělené stravy říkají dieta, ale ve skutečnosti je to spíše životní styl, nebo chcete-li, kompletní změna našeho stravování. Jak je všem kdo kdy chtěli zhubnout známé, velkou propagátorkou dělené stravy je Lenka Kořínková, která se tímto způsobem hubnutí dlouhodobě zabývala a napsala i několik kuchařek na toto téma. Jistě si mnozí vzpomeneme na její způsob dělení potravin na "zvířátka" a " kytičky".

Princip této diety, jak už vyplývá z jejího názvu, je rozdělení potravin na bílkoviny a sacharidy. Jejich důsledně oddělené konzumování nám nejen pomůže zhubnout, ale podle některých odborníků na výživu může upravit i případné problémy s trávením a zažíváním. Původním otcem této myšlenky je americḱý lékař Dr. Howard Hay, který ji ale použil při léčbě nemocných ledvin. O hubnutí tu vůbec nebyla řeč. Někteří si i nyní myslí, že hubnutí způsobuje spíše větší konzmace zeleniny a ovoce, a díky tomu menší konzumace tučných jídel, čímž se podstatně sníží energetický příjem. Ale výsledek tu při důsledném dodržování dělené stravy je, a to je podstatné.

Bílkoviny a sacharidy potřebují pro trávení rozdílné prostředí PH, jedny kyselé, druhé zásadité. Neměli bychom je tedy vzájemně kombinovat, protože tím trávicí trakt zbytečně velmi zatěžujeme. Při dělené stravě tak nedochází k tomu, co všichni asi dobře známe, a to je ta klasická "únava" po jídle.

Výživoví poradci tvrdí, že dělená strava na rozdíl od jiných diet našemu tělu neškodí, tělo totiž při ní přijímá všechny pro zdraví potřebné látky a nedochází k hladovění. Tento vyvážený životní styl tudíž může nejen zbavit některé jedince nadváhy, ale může i pomoci podvyživeným jejich váhu zvýšit.


Princip dělené stravy tedy spočívá v rozdělení potravin na sacharidy a bílkoviny. Ty spolu nekombinujeme nikdy. Existuje ale ještě jedna skupina potravin, a to jsou potraviny takzvaně "neutrální". Výhodou těchto potravin je to, že se dají knzumovat samostatně, ale i kombinovat jak se sacharidy, tak i s bílkovinami.

Skupina bílkovinová:

Sem patří všechny druhy tepelně upraveného masa, kromě masa vepřového a uzeného. Také vejce, mléko, sýry a jiné mléčné výrobky. Patří sem kyselé hrušky a jablka, broskve, třešně, pomeranče, citrony, grepy, nesladké exotické ovoce. Z nápojů jsou to suchá vína, bílá i červená, ovocné čaje.

Skupina sacharidová :

Celozrnné pečivo, brambory, rýže, kukuřice, kapusta. Z ovoce sem patří banány, sladké hroznové víno, fíky, sušené ovoce  a med. Dále nápoje jako pivo, sladké šťávy a sirupy.

Skupina neutrální:

Sem patří zakysané mléčné výrobky a téměř všechna zelenina, jako například mrkev, paprika, špenát, zelí, okurky, kedlubny, zelené saláty. Dále ořechy, uzené maso, houby, luštěniny. Z alkoholu pouze lihoviny.

Kromě toho jsou i potraviny, které se při dělené stravě nedoporučují vůbec. Patří mezi ně například káva, černý čaj, sladkosti, konzervovaná jídla, majonéza, vepřové maso, cukry a umělá sladidla.

Příklad jídelníčku při dělené stravě :

bílkovinový den:

snídaně : dvě míchaná vejce s čerstvou zeleninou

svačina : pomeranč

oběd: kuřecí maso se zeleninovým salátem

večeře: rybí filé se zeleninou


sacharidový den:

snídaně : ovesná kaše

svačina : banán

oběd : vařená cizrna se zeleninovou směsí

večeře : chléb s máslem a medem


Zastánci dělené stravy většinou doporučují střídat jednotlivé skupiny potravin po dnech, někteří ale zase uvádějí, že stačí tyto skupiny střídat jen po jednotlivých denních jídlech, časový rozestup by měl být alespoň 4 hodiny.

U dělené stravy není žádné striktní časové omezení. Můžeme takto jíst v podstatě pořád. Důležité je potravinové skupiny opravdu střídat, nelze preferovat jen tu, která nám víc vyhovuje. Jen tak docílíme toho, že naše tělo dostane všechny látky důležité pro zdravý a aktivní život.

Jestliže se rozhodneme pro tento způsob stravování, tak brzy zjistíme, že je dnes snadné vyhledat spoustu receptů pro tuto dietu, a tak náš jídelníček, i přes důsledné dodržování oddělené stravy, může být velmi rozmanitý.

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Dělená strava, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Dělená strava.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: dělená, strava.


×