Datum spotřeby a minimální trvanlivost. Co přesně označují?
I dobré hospodyňce se občas stane, že nalezne v lednici nebo ve spižírně potraviny, které mají prošlé datum minimální trvanlivosti či datum spotřeby. Kdy se dají takové produkty ještě bezpečně zkonzumovat a kdy již hrozí zdravotní riziko? Posvítili jsme si na dva základní pojmy z potravinářské terminologie.
Minimální trvanlivost
Datum minimální trvanlivosti je pouze doporučením a informuje o tom, dokdy si produkt zachová původní kvalitu. Po tomto datu může potravina ztratit na své původní chuti, vůni či konzistenci, nemusí to vašemu zdraví nijak ublížit, proto není nutné takovou potravinu hned vyhazovat. Zejména v případech, kdy je výrobek skladovaný v doporučených podmínkách a nemá porušený ochranný obal, se nejedná o žádnou zásadní závadu.
Po otevření takové potraviny je dobré otestovat, jestli nedošlo k jejímu zplesnivění, ke změně její konzistence, chutě či vůně. Jiný případ však nastává tehdy, když je obal již otevřený či porušený. Takovou potravinu bychom po datu minimální trvanlivosti již neměli konzumovat.
"Spotřebitelé mohou mnohdy narazit u některých prodejců na zlevněné potraviny, které mají po datu minimální trvanlivosti. Prodejce však musí takové zboží nabízet odděleně od ostatního a také musí spotřebitele na uplynutí data minimální trvanlivosti upozornit,” vysvětluje termín i praxi v obchodech Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
A Hekšová dále poukazuje na fakt, že je samozřejmě zapotřebí si uvědomit, že každá potravina může mít odlišné datum minimální trvanlivosti. "Ovesné vločky nedoporučujeme skladovat déle než dva měsíce po uplynutí data minimální trvanlivosti. Naopak těstoviny, mouka či rýže vydrží bez rizik pro vaše zdraví až rok po uplynutí doby minimální trvanlivosti,” dodává.
Datum minimální trvanlivosti se týká i chlazených produktů. Pokud tak zapomenete na jogurt v lednici, můžete jej bez obav o zdravotní závadnost sníst i pět dní po uplynutí data.
Datum spotřeby
Trochu odlišný příběh se odehrává u data spotřeby. Tento údaj totiž označuje dobu, dokdy lze potravinu bezpečně konzumovat. Udává se především na rychle se kazících potravinách jako jsou maso, ryby a u výrobků z chladících pultů. Po uplynutí data spotřeby se taková potravina nesmí prodávat, a to ani se slevou, protože zde hrozí zdravotní rizika.
Zdroj: dtest
Pstruh s bylinkami a česnekem
Není nad čerstvou rybu! Pstruh patří k nejchutnějším druhům ryb žijících u nás a je snadno dostupný.
Mangold na kari
Zelené listy mangoldu se připravují podobně jako špenát. I jejich přínos pro zdraví je podobný jako u oblíbeného špenátu.
Zapečený chřest se šunkou a rajčaty
Skvělý jarní pokrm plný zdravých ingrediencí, to je chřest zapečený se šunkou a rajčaty.