Co o kávě ještě nevíte?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Káva! Někdo ji k životu vůbec nepotřebuje, jiní si zase bez šálku či více nedokáží představit den. Jedni ji považují za zlo pro naše tělo, druzí si ji nedovedou vynachválit a doporučují ji každému, kdo chce žít zdravým životním stylem. Do jakého tábora patříte vy? Ať už tak či tak, mohlo by vás zajímat několik faktů o tomto celosvětově oblíbeném nápoji. Pojďme se o něm dozvědět více.

Nakopnutí těla i mysli

Kofein je známý tím, že stimuluje náš nervový systém. Povzbuzuje tedy jak mozek, tak i tělo, a to zvláště v kombinaci s cukrem. Je proto přidáván do produktů, které se pijí před tréninkem, tzv. „nakopávačů“. Ty nám díky vyššímu obsahu kofeinu zvyšují tlak a srdeční činnost, čímž se během cvičení více zapotíme. Nicméně místo těchto produktů vám postačí i obyčejná káva (s cukrem i bez) a ideální před-tréninkový drink je na světě.

Kamarád při dietě


Díky výše zmíněným účinkům bývá kofein označován jako pomocník při hubnutí. Každodenní dávka kofeinu vám opravdu může malým procentem napomoci při dlouhodobém snížení kalorií. Nicméně je to jen nepatrný faktor, který minimálně ovlivňuje ztrátu vaší váhy. Pokud však budete dodržovat jídelníček a zařazovat pohyb tak, jak máte, šálek kávy bez cukru vám určitě neuškodí, ba naopak.

Chcete mít pamatováka?!

Káva podle všeho podporuje naší krátkodobou paměť, která se časem může přeměnit i v tu dlouhodobou. Využívá se však především ke zvýšení koncentrace, přičemž je vhodná pro aktivity, které vyžadují naší stoprocentní pozornost, jako je práce či studium. Tělo si však na dávky kofeinu časem zvyká, a tak je možné, že i vy počet šálků denně zvyšujete. Dobré je občas zařadit takový menší „detox“ a kávu na pár dní vyřadit z pitného režimu. Organismus si odvykne a kofein bude opět působit tak, jak má.

Zázračný lék?

Někteří odborníci tvrdí, že káva zlepšuje náš imunitní systém, trávení, srdeční činnost a zabraňuje výskytu rakoviny či předčasné smrti, a to vše díky vysokému obsahu antioxidantů. Otázkou je, do jaké míry tyto „zázraky“ káva opravdu dokáže. Dnes již existuje stovka studií a výzkumů na téma káva, nicméně každá přichází s jinými výsledky. Dalo by se říci, jako se vším ostatním, všeho s mírou, a tak i s kávou bychom to neměli přehánět. Nicméně její konzumace v přiměřeném množství vám určitě neuškodí a podle výzkumů spíše napomůže k lepšímu zdraví. Bavíme se tu ovšem o kvalitní kávě z čerstvých kávových zrn, ne o instantní kávě. Ta obsahuje méně živin a více chemických látek.

Dalším zajímavým faktem je, že káva ulevuje od bolestí hlavy a migrén. Základem je však dostatečný pitný režim. Málo lidí ví, že kofein najdeme v mnohých pilulkách a jiných medikamentech, a to proto, že zvyšuje a urychluje účinnost ostatních látek v těchto produktech. Zajímavé, že?!

Na co dávat pozor!

Největší strašák představuje káva především pro lidi s vysokým tlakem. Pokud vám váš doktor tímto pohrozí, konzumaci kávy byste měli omezit na minimum či ji přestat pít úplně. Pokud však trpíte opačným problémem, tedy nízkým tlakem, káva vám může být doporučena jako pomoc při jeho zvýšení. Dále je důležité upozornit na to, abyste nepili kávu na prázdný žaludek. Mohlo by dojít k jeho podráždění. Místo toho si ráno dopřejte sklenici vlažné vody a připravte organismus na snídani.

Cesta ke klidnějšímu životu

Káva údajně snižuje míru stresu, a to díky tomu, že napomáhá uvolňovat látky jako serotonin a dopamin, které nám navozují lepší náladu. Dva až čtyři šálky kávy denně vám tak může zajistit klidnější a vyrovnanější den a snižuje se i riziko výskytu deprese. Nejlépe však funguje kofein obsažený přímo v kávě. Od zeleného čaje či čokolády tak silné účinky očekávat nemůžeme.

Každý jsme jiný

Sami už asi víte, jak zrovna na vás kofein působí. Důležitá je regulace jeho množství a správné načasování. Nicméně věřím, že může pomáhat v mnoha oblastech našeho zdraví a jako závislák na kávě na ni nedám dopustit. Jak to máte vy? Souhlasíte s předešlými body, nebo máte jiné zkušenosti?


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Co o kávě ještě nevíte?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Co o kávě ještě nevíte?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kávě, ještě, nevíte?.

Kde najít informace×