Chirurgické zákroky jsou dlouhodobě nejúčinnější léčbou obezity, pomocníkem mohou být antiobezitika

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

U většiny ekonomicky vyspělých států patří v současnosti obezita mezi tři nejčastější příčiny úmrtí. Toto závažné, chronické, celoživotní onemocnění zkracuje průměrnou délku života člověka přibližně o 10 až 15 let v porovnání se stejně starou populací bez obezity. Vznik nemoci je podmíněn působením mnoha faktorů a má spoustu příčin. Bohužel se u pacienta toto onemocnění v průběhu let vrací a zhoršuje.

O nové poznatky s léčbou obezity se s námi podělil prof. Martin Fried, přednosta OB Kliniky a místopředseda České obezitologické společnosti: „Chirurgické zákroky, jako je operace žaludku a dalších částí zažívacího traktu jsou dlouhodobě nejúčinnější léčbou tohoto onemocnění, i když i po operačních výkonech má obezita tendenci recidivovat. Nynější dostupná farmakologická léčba může být účinným pomocníkem v přípravě na chirurgické řešení obezity (bariatrické a metabolické operace) a s odstupem času, po operační léčbě, může pomoci v prevenci opětovného nárůstu váhy a návratu obezity“.

Samozřejmě nejlepší dlouhodobé výsledky přináší kombinace léčebných postupů spolu se změnou životního stylu, včetně přiměřené pohybové aktivity. Důležitým prvkem úspěšné léčby je spolupráce s jednotlivými odborníky a jejich zapojení do léčby, zejména u obezity vyšších stupňů. U všech obézních nemocných je důležitá jejich předoperační edukace a spolupráce s jednotlivými odborníky, která vede k lepšímu osvojení si základních a nutných změn ve stravovacím i pohybovém režimu a pomáhá při psychologické přípravě na pooperační změny. Efektivní předoperační příprava vede k hladšímu překlenutí bezprostředního pooperačního období a k celkovému urychlení pooperační mobilizace a rekonvalescence. To vše pak vede ke zkrácení celkové doby hospitalizace.

MUDr. Petra Šrámková, obezitoložka, primářka OB Kliniky dále uvádí : „Před operací je vhodná, byť třeba jen malá, redukce váhy. A to jak z důvodů technického provedení (usnadnění přístupu k operovaným orgánům), tak i z důvodů psychologicko-edukačních, které mají za cíl připravit nemocného na nutné změny životního stylu a životosprávy po operaci“.


Dosažení menší váhové redukce před naplánovanou operací lze podpořit i farmakologickou cestou, která která pomůže simulovat očekávané pooperační změny v pocitech hladu a chutí.

S odstupem času po bariatrické operaci lze využít medikaci zejména u pacientů u kterých dochází k předčasnému zastavení či zpomalení reálně očekávaných váhových úbytků, nebo k opětovnému nárůstu hmotnosti.

Použití antiobezik, která potlačují chuť k jídlu, zvyšují kontrolu nad jídlem, navozují pocit sytosti, zpomalují vyprazdňování žaludku a celkově snižují příjem potravy po bariatrické operaci je tedy výhodné.

MUDr. Petra Šrámková dále vysvětluje : “Největší redukce hmotnosti po bariatrické operaci probíhá obvykle první 2 roky po výkonu, s maximem v prvních 6-8 měsících. Pacient zhubne dle našich zkušeností 15 až 50% původní hmotnosti. Vývoj redukce a její velikost závisí na mnoha faktorech, například na druhu bariatrické operace, pooperační spolupráci a schopnosti nemocného změnit jídelníček a způsob života, včetně navýšení pohybové aktivity, a mnoha dalších faktorech. Podle vědeckých publikací a studií lze zahájit paralelní farmakoterapii po bariatrickém výkonu relativně časně, pokud jsou váhové úbytky nedostatečné, nebo se předčasně zastaví.“

Tendence všech chirurgických zákroků při léčbě obezity samozřejmě směřují k tomu, aby tyto zákroky byly co nejméně invazivní.

OB Klinika je v současné době jedno z nejmodernějších pracovišť pro léčbu obezity v České republice. Spolupráce všech specialistů a společné působení operační léčby a léku je v tomto nově otevřeném komplexu vhodnou cestou v léčbě obezity.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Chirurgické zákroky jsou dlouhodobě nejúčinnější léčbou obezity, pomocníkem mohou být antiobezitika, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace



×