Chilské víno - Viňa Chocalán

Václav Fořt

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Že jsou v Chile téměř ideální podmínky pro pěstování révy vinné se vědělo už v době osidlování španělskými dobyvateli v 16. století, královská rodina si byla tohoto faktu vědoma a tak uvalila embargo na vývoz svých tradičních odrůd do jižní Ameriky, aby ochránila zisk z exportu. 

Zcela zásadním rokem pro současnou popularitu chilských vín je rok 1973 kdy v Chile dochází k vojenskému převratu, který nemá cenu komentovat ani posuzovat. V každém případě šlo o zlomový okamžik pro rozvoj celého chilské hospodářství včetně sektoru vín. Augusto Pinochet patřil ke skupině tzv. Chicago Boys, což byl ekonomický směr mladých liberálních ekonomů. Mezi další zastánce toho směru lze zařadit Václava Klause, Margaret Thatcher nebo třeba Ronalda Reagana. Po socialistických experimentech Salvadora Allendeho pozval do zcela zanedbaného chilského hospodářství zahraniční investory. Pro vinařský sektor pozval v roce 1983 největší španělskou společnost Miguel Torres. Došlo k nákupu a přesunu moderních technologií, nerezovýc tanků, barikových sudů. Bylo potřeba vzdělat a vyškolit tisíce pracovníků, aby dokázali zvládnout zpracovávat révu vinnou podle nejmodernějších standardů. Za pouhých deset let, tedy zhruba od poloviny devadesátých let minulého století můžeme hovořit o zrození chilského vinařství na světové úrovni.

Vinařství rostla jak houby po dešti, v roce 1995 jich bylo 12 a v roce 2005 již 70. Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí je Central Valley se svými čtyřmi regiony Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca. Obecně platí, že poloha vinic pod Andami způsobuje velké rozdíly mezi teplotami přes den a v noci. Tyto velké teplotní změny umožňují v hroznech udržet dostatek kyseliny a aroma. Celkově se podnebí podobá středomořskému, průměrné roční teploty jsou 15-18°C, s potenciálem i přes 30 °C.

Pokud bychom srovnávali výnos z jednoho hektaru v České republice v porovnání s Chile, tak například ve velmi povedeném roce 2015 byl průměrný výnos v Čr  5,3 tun na hektar zatímco v Chile 25-30 tun.


Viňa Chocalán založil Guillermo Toro González, který byl dlouholetý dodavatel obalů pro průmyslovou oblast, ovšem také měl dlouholeté zkušenosti obchodování s vínem. V roce 1996 se rozhodl transformovat veškeré své aktivity a vytvořit nový projekt na výrobu vysoce kvalitních vín. Po důkladném hledání vhodného pozemku se rozhodl pro údolí Maipo, respektive Melipilla. V tomto prostoru jsou mimořádné podmínky jako je mikroklima, vysoce kvalitní půda, dostateční sluneční svit, vlhkost. Dalším rozhodujícím faktorem byly lidské zdroje. Název Chocalán v indiánském jazyce znamená Žlutý pupen a nachází se na svazích blízko Costa Maipo. První panenská úroda byla v roce 2001 a následující rok došlo k výstavbě vinného sklepa.

Kvalitní chilské víno, nejen od vinařství Viňa Chocalán, zakoupíte na chilskevino.cz


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Chilské víno - Viňa Chocalán, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Chilské víno - Viňa Chocalán.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: chilské, víno, viňa, chocalán.

Kde najít informace



×