Chcete pracovat z domova na plný úvazek? Několik věcí byste měli dobře promyslet.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Do konce roku 2019 pracovala v České republice z domova pouze 4% zaměstnanců. V roce 2020 se však mnoho změnilo a v době pandemie pracovalo z domova skoro 38% lidí. Letos se začíná život vracet do normálních kolejí a pro mnohé je tu zpět pracovní doba „od devíti do pěti“ v kanceláři. Mnoho zaměstnavatelů si však uvědomilo, že velkou řadu profesí lze provádět stejně kvalitně i z domova. Zaměstnanci si cení možnosti větší flexibility a částečné práce z domova, což bývá často jejich otázka během výběrových řízení. Také přibude těch, kteří budou pracovat pouze z domova ve 100% své pracovní doby. Je to i tím, že se zaměstnavatelé ve snaze o nalezení nejvhodnějšího uchazeče obracejí i mimo svůj region, pokud to povaha práce umožňuje.

Jak uvádí Martina Papoušková z personálně-poradenské společnosti Hays, je nutné si uvědomit, že je velký rozdíl, zda pracujete na dálku několik měsíců s vidinou možnosti návratu do kanceláře, nebo napořád. Jak zjistit, že je home office na plný úvazek to pravé? Než začnete hledat novou práci, odpovězte si na tyto otázky.

 

1. Jste produktivnější doma nebo v kanceláři?


Home office však nevyhovuje každému. Je nutné mít vysokou úroveň disciplíny a motivace, stejně tak jako silné komunikační dovednosti. Je potřeba umět si dobře rozplánovat práci a dokázat pracovat na zadaných úkolech samostatně. Promyslete si dále, zda upřednostníte práci v prostředí, kde jste do jisté míry izolovaní, anebo se chcete vídat s kolegy v kanceláři, kde si můžete vzájemně sdílet názory. Pokud pracujete z domova, můžete si lépe skloubit pracovní a osobní život a neztrácíte čas dojížděním. Posuďte, co je právě pro vás lepší varianta.

2. Kde budete pracovat?

Budete mít doma konkrétní prostor nebo místnost, kde se budete věnovat práci? Měli byste mít klidné místo, které lze využít pro důležité hovory nebo prezentace. Vytvořte si strategii, jak přesně budete z domova pracovat. Budete občas pracovat i mimo domov, například z kavárny?

3. Cítíte se sebevědomě, když pracujete z domova?

Pokud pracujete na dálku, je sebevědomí velmi důležité. Pravděpodobně nebudete dostávat tolik pochval od svého šéfa, jako by to bylo v kanceláři například za rychle a skvěle odvedenou práci. Také je nutné umět dobře komunikovat s kolegy, jelikož s nimi nebudete fyzicky v kanceláři a bude pro vás obtížnější si s nimi vybudovat pevný vztah.

4. Buďte viděni.

Snažte se udržovat kontakt se všemi členy vašeho týmu, ať už je to váš nadřízený nebo kolega. Upřednostněte videohovory před emaily, udržujte zainteresované osoby v obraze ohledně projektů, na kterých zrovna pracujete a nebojte se ani malé „sebepropagace“. Mluvte o vašich dokončených projektech a dalších úspěších. Také se i nadále zúčastňujte fyzických schůzek, jako jsou třeba vánoční večírky, nebo společné obědy.

5. Udržujte si duševní pohodu.

Mnohým může práce z domova způsobit psychický stres. Mohou být více unaveni a toužit po skutečné lidské interakci. Zároveň je třeba zvládnout stejný objem práce, jako když dochází do kanceláře. Než se tedy rozhodnete trvale pro práci z domova, musíte si být jisti svou schopností stanovit si hranice a udržovat rovnováhu mezi prací a soukromým životem. Promyslete i to, zda budete mít možnost dodržovat denně polední přestávku, nebo zda budete moci s prací končit každý den ve stejnou dobu. Nebo plánujete odpovídat na e-maily i ve večerních hodinách?

6. Jak si poradíte s pocitem osamělosti?

Pravděpodobně už máte za sebou z posledních měsíců zkušenost s prací na dálku. Pokud pracujete z domácího prostředí dlouhodobě, může se dostavit pocit osamělosti. Je dobré nerušit a nepřesouvat opakující se pozvánky na pravidelné meetingy, které máte v kalendáři. Měli byste si také po práci udělat čas a program, kdy se budete potkávat s přáteli nebo rodinou.

7. Zvládnete se dále vzdělávat?

Práce na dálku může ztížit vašemu nadřízenému hodnocení vašich dovedností. Je možné, že pro něho bude těžší identifikovat relevantní školení, které by odpovídalo vašim potřebám. V tomto případě je žádoucí, abyste si sami našli vhodná školení v oblastech, které považujete za potřebné.

8. Nemusíte mít všechny výhody, jež mají vaši kolegové v kanceláři.

V důsledku změn ve světě práce mnoho zaměstnavatelů mění své balíčky benefitů, což by mohlo znamenat, že vzdálení zaměstnanci nemusí mít přístup ke všem firemním výhodám, které firma nabízí. „To znamená, že některé činnosti nebo zacházení, které mají zaměstnanci v kanceláři rádi, se u vzdálených pracovníků jednoduše replikovat nebudou a nemohou: týmové společné snídaně, nabídka občerstvení nebo nápojů v kanceláři,“ uzavírá Martina Papoušková z Hays.O Hays

Hays plc („Skupina”) je přední světová společnost v získávání specialistů. Skupina je expertem v náboru kvalifikovaných, profesionálních a odborných lidí po celém světě, je leaderem na trhu ve Velké Británii a Austrálii a jedním z leaderů na trhu v kontinentální Evropě, Latinské Americe a Asii. Skupina působí v soukromém i veřejném sektoru, zabývá se vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr i smluvními pozicemi. K 30. červnu 2020 má Skupina 10,400 zaměstnanců pracujících ve 266 kancelářích v 33 zemích a ve 20 specializacích. Finanční rok končící k 30. červnu 2020 vykazuje tyto výsledky:

- Skupina vykázala čistou provizi 966,2 milionů britských liber a provozní zisk (položky podléhající výjimce) 135,0 milionů liber;

- Skupina umístila kolem 66 tisíc uchazečů do trvalých pracovních míst a kolem 235 tisíc lidí do dočasných pozic;

- 17 % z čistých provizí Skupiny bylo vygenerováno v Austrálii a na Novém Zélandu, 26% v Německu, 23% ve Velké Británii a Irsku a 34% ve zbytku světa.

- Segment dočasného umístění představoval 59 % z čistých provizí a segment trvalého umístění představoval 41 % z čistých provizí;

- Hays působí v těchto zemích: Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Kolumbie, Lucembursko, Maďarsko, Malajsie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Spojené Státy Americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Chcete pracovat z domova na plný úvazek? Několik věcí byste měli dobře promyslet., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×