Časté bolesti břicha? Možná se jedná o laktózovou intoleranci!

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Mléko nemusí být vždy prospěšné
Mléko bylo odjakživa považováno za zdravé a důležité pro naše zdraví. Díky svému obsahu vápníku bylo doporučováno po litrech denně, avšak doba se mění a náš organismus také. A ještě ke všemu mléko má dnes dlouhou dobu trvanlivosti a rozhodně už není tak zdravé jak bychom si představovali. Stejně jako mnoho jiných druhů potravin. Způsob jejich zpracování a genetika mají na svědomí, že přibývá čím dál tím více lidí s různými alergiemi na potraviny a intolerancemi. Ve většině případů bývá těžké přijít na to, co zdravotní obtíže způsobuje.

Nadýmání, plynatost a bolesti břicha
Pokud vás často bolí břicho, trpíte nadýmáním, může se jednat o laktózovou intoleranci. O co vlastně jde? Laktóza je mléčný cukr, který se nachází jak v mléce, tak v mléčných produktech. Člověk má v běžně v těle enzym laktázu, který mléčný cukr štěpí a ten se následně může vstřebávat do krve. Pokud enzym laktáza není aktivní a nefunguje tak jak má, mléčný cukr se nevstřebává zažívacím ústrojím do krve a způsobuje zažívací obtíže – jako je nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem, celková nevolnost, ale i zahlenění a bolest hlavy. Zjednodušeně řečeno, laktózová intolerance je neschopnost našeho organismu zpracovat mléčný cukr.

Může za to i genetika
Odhaduje se, že problémy s trávením mléčných produktů má přes 60% lidí na celém světě. V České republice se jedná přibližně o 20% populace. Bylo zjištěno, že na vině je částečně genetika. Jde totiž o to, že čím jsme starší, tím hůře laktózu zpracováváme. Nesnášenlivost na mléčný cukr se častěji objevuje v Asii a Africe (60% - 80%). U Evropanů mluvíme cca o 10-30%. Někdy však může být laktózová intolerance způsobena některými onemocněními.


Vyřadit mléčné produkty nebo?
Vyřazením mléčných produktů ze svého jídelníčku na nějaký čas se vám potvrdí diagnóza. Je dobré se poradit i s alergologem a zjistit co můžete pro své zdraví udělat. Laktózová intolerance je opravdu nepříjemná, jelikož laktóza je obsažena v mnoha potravinových produktech, ve kterých byste to ani nečekali. No a odříct si kávičku s mlékem, jogurty nebo sýry…není pro většinu z nás snadné. Naštěstí se v dnešní době už dá sehnat enzym laktáza v lékárnách a dá se tedy tzv. doplnit zvenčí.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Časté bolesti břicha? Možná se jedná o laktózovou intoleranci!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: Časté, bolesti, břicha?, možná, jedná, laktózovou, intoleranci!.

Kde najít informace×