Čarodějnické mlsání. Které dobroty připravit na ohni?
Večer a noc na přelomu dubna a května patří zábavě, kterou známe jako "pálení čarodějnic." Oblíbená je u dětí i dospělých a kromě zapalování ohňů je spojená také s opékáním špekáčkům. Kterými dalšími pokrmy si zpestřit magický večer?
Oheň jako ochranný a očistný prostředek byl uctíván už v dobách před naším letopočtem. Například Keltové mu přisuzovali moc, která dokázala ochránit lidi i dobytek před zlými silami a na přelomu dubna a května slavili ohňový svátek Beltaine. Očistné účinky ohni přisuzovali také křesťané, i když spojení planoucích vater a pálení čarodějnic mělo v minulých stoletích hlavně tragický charakter.
Poslední dubnové noci byla dříve přisuzována hlavně magická moc. Věřilo se, že čarodějnice mají sabat a jako zlé babizny na košťatech pořádají na kopcích své reje. Také skály měly odkrývat svá nitra plná pokladů. S filipojakubskou nocí, jak se večeru také přezdívá, byly spojeny určité rituály a zvyklosti. Dnes už si užíváme hlavně magii planoucího ohně, která fascinuje lidi snad odnepaměti a oblíbené tábornické pokrmy.
Co na ohni připravit?
1. Tradičním pokrmem, který se na ohni připravuje asi nejčastěji, jsou špekáčky. Buclatou uzeninu ze směsi vepřového a hovězího masa stačí důkladně nakrojit, napíchnout na klacek, opéct a podávat s chlebem, hořčicí a kečupem.
2. Ze špekáčků a dalších ingrediencí se dá vytvořit i velmi chutný špíz. Na klacek napíchneme uzeninu nakrájenou na kolečka, proložíme ji plátky cibule, slaniny, kousky paprik, opečeme a uvidíte, že po dobrotě z ohně se jen zapráší.
3. Nejen na přímém ohni, ale také ve žhavých uhlících můžeme vyrobit spoustu skvělých pokrmů. Co takhle dát si brambory s cibulí a se slaninou? Do alobalu zabalte na kousky nakrájené brambory, plátky cibule a slaninu. Balíček uložte do žhavých uhlíků a za půl hodiny už si můžete pochutnávat. Skvělý je také v alobalu zabalený a v ohništi upravený sýr. Pro tuto úpravu jsou ideální sýry s nižším obsahem tuku nebo typu parenica či halloumi.
4. V ohništi lze vyčarovat nejen slané, ale i sladké pokrmy. Také ovoce – například broskve -, se hodí pro přípravu v alobalu. Broskvi rozkrojíme, vyndáme pecku, ovoce ochutíme cukrem a skořicí, zabalíme a za pár minut je na světě báječný dezert. A například jablka stačí napíchnout na klacík, opéct do zhnědnutí, slupku oloupat a zbytek sníst. Skvělá je i varianta zkaramelizovaného jablka, kdy se po oloupání slupky jablko pocukruje a znovu opeče nad ohněm.
5. Kdo je fanouškem americké kultury, ten se u ohníčku neobejde bez pečeného marshmallow. Pěnový bonbon napíchneme na klacík, dozlatova opečeme a mlsáme.

Špekáčky na pivu
Špekáčky jsou český originál, bez něhož bychom si hlavně léto a opékání na ohni neuměli představit. Výtečné jsou i jako chuťovka naložená v pivu.

Párky v listovém těstě
Nejen malým dětem, ale také dospělým chutnají párečky zabalené do listového těsta. Skvělá svačina nebo jako mlsání pro dospělé k pivu a vínu.

Kotlíková gulášové polévka
Vaření na ohni je stále populárnější a je fakt, že gulášová polévka z kotlíku chutná o něco lépe, než ta uvařená na plotně.

Brambory v alobalu s kozím sýrem
Ať připravené v troubě či ve žhavých uhlících - brambory v alobalu jsou výtečnou přílohou i hlavním jídlem.