Byty k pronájmu v Praze očima investorů. Jaké byty se nejvíce vyplatí? Je lepší krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem?

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Plánujete investici a byty k pronájmu v Praze se vám jeví jako dobrý nápad? Poradíme, o jaké typy bytů je největší zájem a jak to vyřešit bez nutnosti špatně předvídatelných investic do oprav. V článku najdete také shrnutí výhod a nevýhod krátkodobého a dlouhodobého pronájmu.

Byty k pronájmu se stávají investicí „najisto“Když se někoho zeptáte, do čeho máte investovat, s velkou pravděpodobností vám jen tak odvětí, že přeci do nemovitostí, protože jejich ceny rostou a poptávka po bydlení tu bude pořád. A je na tom pořádný kus pravdy. Navíc teď, když se hypotéky stávají hůře dostupnými, bude trh s nájemním bydlením doslova kvést. Nevýhodou této jinak praktické investice je však fakt, že musíte mít k dispozici značný finanční obnos pro nákup bytu. Zvolit můžete i cestu, že investiční byt zaplatíte z hypotečního úvěru, tehdy se vám však logicky prodlouží doba celkové návratnosti investice. Podívat se můžete i na názory odborníků ohledně dalších víceméně bezpečných investic.

Menší byty, po kterých je stálá poptávkaDalo by se říci, že je lepší a jednodušší zvolit několik menších bytů než jeden velký. O malé byty s dispozicemi 1+kk, 1+1 a 2+kk je velký zájem. Ceny za pronájem menšího bytu dnes v Praze většinou začínají na 10 tisíc.

Developerské projekty a novostavbyVhodnou variantou, jak si pořídit nový investiční byt, který nevyžaduje další investice, jsou novostavby. Byty bývají k předprodeji v developerských projektech, kdy výsledkem často bývají moderní komplexy lákající na výhody v podobě recepce či zvýšení bezpečnostních prvků v domě. Nedostatek bytů chce zachránit i samotné vedení města, kdy se plánují stavby dostupných bytů v Praze.


Pozor na výběr správného bytuI zde platí, že špatný nákup zmaří celou investici. Pokud koupíte špatné akcie, proděláte. Stejně to platí i v případě, že si vyberete špatný byt, kdy se například prodraží jeho rekonstrukce, případně se lokalita stane silně nevýhodnou.

Při výběru investičního bytu tedy pamatujte na tyto věci:  • Dejte si pozor na výběr lukrativní lokality


  • Pečlivě prověřte technický stav bytu a celého objektu


  • Propočítejte si náklady a doby celkové návratnosti investice


  • Bude o byt k pronájmu velký zájem, nebo bude hledání zájemců obtížné?
Jakmile si rozmyslíte následující věci a připravíte si promyšlený investiční plán, můžete začít plnit své portfolio nemovitostmi.

Kdy se rozhodnout pro krátkodobý pronájemKrátkodobý pronájem přináší vyšší zisky za kratší časový úsek. Nevýhodou je však nutnost častěji se starat o úklid a shánění nových nájemníků. Při krátkodobém pronájmu se také může stát, že vám nájemníci častěji poničí a opotřebí vybavení. Tento model investice se také nemusí zamlouvat sousedům.

Výhody pronajímání na delší dobuKlasický model dlouhodobého pronájmu se smlouvou alespoň na půl roku je cestou, jak si na delší dobu ušetřit starosti. Pokud jde všechno dobře, máte na delší dobu vystaráno a pouze vám chodí nájemné. Rozhodnout se můžete také pro pronájem nevybaveného bytu, kdy následně nemusíte řešit poškozené vybavení. I zde jsou však případné problémy kryty kaucí. Nevýhodou je nižší zisk v porovnání s krátkodobým pronájmem.

Investici do bydlení k pronájmu doporučuje řada specialistů a tento model pro uložení části svých úspor dává zcela jasnou logiku i bez znalosti přesných čísel. Aby však byla investice úspěšná, je vhodné zvolit často poptávané byty o dispozicích 1+kk, 1+1 a 2+kk. Zvažte, jestli se chcete pouštět do vlastní rekonstrukce staršího bytu, nebo raději sáhnete po jistotě v podobě nově postaveného bytu v moderním komplexu. A na závěr se ujistěte, že jste dodrželi všechna pravidla pro výběr správného bytu k investici.

A co vy? Máte svůj investiční byt, ze kterého máte pasivní příjmy? A podle čeho jste ho vybírali? Doplňte náš článek svými zkušenostmi přidáním komentáře.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Byty k pronájmu v Praze očima investorů. Jaké byty se nejvíce vyplatí? Je lepší krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×