Bylinky, které nesmí chybět u vás v domácnosti

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Bylinky patří do kuchyně již od dávných časů. Ale, které bylinky by doma neměly chybět? Hlavně ty léčivé. Aloe vera, máta, meduňka lékařská a rýmovník.

Aloe vera

Bylinka, která se používá již tisíce let. Seženete ji téměř v každém zahrádkářství a ty nejúčinnější jsou ty starší, tedy sáhněte po té největší. Její účinná látka je gel obsažený v dlouhých listech. Když listy aloe vera zbavíme slupky, získáme dužinu, která se dá využít jako přírodní léčivo. Hojivý gel z aloe vera se vyrábí smícháním dužiny a kokosového oleje. Lze i rozmixovat. Využít gel můžete na různá typy poranění od opruzenin až po řezná poranění či jizvy. Kromě gelu si můžeme doma vyrobit i pleťovou vodu s Alpou nebo dokonce sirup smícháním 100 g dužiny a 100 g cukru.

Pěstování aloe vera je nenáročné. Bude spokojena doma na parapetu směřující na jih, ale přes léto nenechávejte na přímém slunci, doporučuji na východ, kdy slunce není tolik silné. Listy by začaly žloutnout. Rostlina si vystačí se sušší půdou, proto stačí zalít jednou za týden. Množení je možné snadno řízkováním. Listy necháme dva dny proschnout a můžeme je samostatně zasadit.

Máta

Vůni máty zná snad každý. Vypěstujete si jí doma za oknem a její účinky určitě stojí za to. Kromě uplatnění v kuchyni ji určitě využijete při nachlazení. Pokud jde o mátu peprnou, stačí pouze její vůni inhalovat. Díky svým účinným látkám působí také protizánětlivě. Můžeme si i vytvořit sirup z máty, který určitě oceníte během nemoci. Listy z máty si můžeme usušit nebo uvařit čaj i z čerstvé máty. Kromě léčivého využití si můžeme doma vyrobit i mojito, které osvěží převážně v letních měsících, ať už s kubánským rumem nebo bez.


Rostlina vyhledává spíše ranní svit a odpolední stín, doporučuji tedy na východní stranu. Mátu namnožíme ponořením částí rostlin do vody, kde ji necháme zakořenit a poté přesadíme do zeminy.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je účinným pomocníkem v domácnosti, kromě pití čaje z usušených listů si můžeme doma vyrobit i sirup louhováním s citrusy. Meduňka uleví od střevních potíží a nadýmání. Příznivě působí při srdečních neurózách a nespavosti. Uleví od stresu, bolesti hlavy a stavů paniky. Mezi její další léčivé účinky patří zejména při revmatických potíží, zpomaluje srdeční tep a snižuje krevní tlak.

Meduňku najdeme volně v přírodě zcela běžně. Stačí ji nechat trochu vyrůst a zasadit do květináče. Vybereme jí dostatečně slunné místo či polostín, ale musí být chráněné před větrem. Potřebuje trochu více vláhy než aloe vera a máta, ale půda musí být propustná. Množit se může řízkováním nebo ponořením do vody, musí se ale odstranit listy a ponořit pouze stonek.

Rýmovník

Tento malý pomocník při nachlazení a rýmě má různá využití. Kromě typické vůně a má i velmi aromatickou chuť. I mast z rýmovníku je velmi účinná, používá se především k promazávaní hrudníku při potížích s průduškami a k masáži nohou. Můžeme ji využít na lehké popáleniny a k promazávání vysušené kůže či jiných kožních zraněních. Mast vytvoříme jednoduše pomocí lístků rýmovníku a kokosového oleje. Mast skladujeme v chladu, aby se tuk nerozpustil a mast nebyla tekutá. Sirup z rýmovníku vám pomůže přečkat chřipkové období. Výluh se dělá z listů a citrusů s použitím cukru.

Rýmovník má rád světlo. Přes zimu je ideální ho přemístit na parapet okna a v létě na balkón, terasu, aby měl možnost se rozrůst. Nemá rád přelití a průvan, hlavně v zimě. Množení je z části stonku, kde je při zakořeňování ponořen ve vodě, odstraníme listy.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bylinky, které nesmí chybět u vás v domácnosti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: bylinky,, které, nesmí, chybět, vás, domácnosti.

Kde najít informace



×