Bylinkovou zahrádku můžete mít i doma. Je to snadné, stačí vědět jak na to.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Nemáte zahrádku ani balkón a přesto chcete mít čerstvé zelené bylinky stále po ruce? Není nic snazšího. Stačí pár jednoduchých rad, kousek místa v bytě, nejlépe na jižní straně a můžete si sami doma vypěstovat spoustu bylinek. Vaše kuchyně to jistě uvítá. A nejen že budete mít stále po ruce voňavé zelené vitamíny a koření, ale přinesete si domů kousek svěží přírody, a váš byt bude hned ještě útulnější díky atraktivnímu vzhledu zelených rostlinek.

Bylinky můžete pěstovat téměř v čemkoliv. Keramický květináč, prázdné sklenice od okurek, ozdobná keramická miska nebo pěkný hrnek po babičce bez ucha, který jste nedokázali vyhodit. Základem je správný substrát. Kupte si obyčejný zahradnický substrát obohacený o rašelinu. Do nádoby dejte na dno drenážní vrstvu z kamínků nebo rozbitých starých květináčů. Tuto vrstvu pak zasypte substrátem a zasaďte sazeničku bylinky. Sazeničky kupujte raději v zahradnictví, kde je vypěstují odborníci, než v supermarketech. Také můžete pěstovat bylinky ze semen, ale daleko jednodušší, rychlejší a spolehlivější, je použít kvalitní a správně ošetřené sazenice.

Nemáte-li okno na jih, což je pro bylinky nejlepší, nezoufejte. Najděte jim jiné světlé místo kde nehrozí průvan, pravidelně je zalévejte a občas je pohnojte přírodním hnojivem. A sami uvidíte, že se vám za chvíli odmění tak bohatými trsy, že je ani nestačíte použít. Vůbec to nevadí, spíš naopak. Přebytečné bylinky můžete zamrazit nebo usušit. Z rozdrcených sušených bylin a soli si pak můžete doma připravit vlastní bylinkové soli podle chuti. A co takové bylinkové máslo připravené třeba ve formě na led z nasekaných čerstvých bylinek zalitých máslem.


Některé bylinky jsou choulostivější na pěstování než jiné. Třeba taková petržel a bazalka potřebují pravidelný dostatek vody, zatímco ostatním bylinkám stačí zálivka jednou týdně. Kupodivu kuchyňské výpary bylinkám neškodí, spíš jsou některé, jako třeba právě bazalka, citlivé na průvan. Je-li v bytě suchý vzduch, určitě všem bylinkám občas prospěje trocha vodní mlhy z rozprašovače. Některé bylinky potřebují občas zaštipovat, budou pak silnější a bohatší.

A jaké bylinky jsou pro pěstování v bytě nejvhodnější? Je jich spousta. Bazalka, tymián, petržel, kopr, máta, pažitka, libeček, oregano, estragon, rozmarýn a mnohé a mnohé další. Čerstvé zeleninové saláty, jídla z vajec, polévky, omáčky, tady všude jsou čerstvé zelené bylinky vítaným kořením. Zkuste najít recept na polévku, omáčku, salát nebo jakékoliv jiné jídlo, kam by se tyhle voňavé vitamíny nehodily. Takže si připravte třeba osvěžující mojito se spoustou čerstvé voňavé máty a pusťte se do vaření.

Domácí mojito

Domácí mojito


Osvěžující nápoj hlavně v letním horku. Krásně voňavý mátou.


Máslový  slaný koláč s petrželí

Máslový slaný koláč s petrželí


Slané koláče jsme si velmi oblíbili. A zelená jarní bylinka plná vitamínů tam patří.


Citronová limonáda s tymiánem

Citronová limonáda s tymiánem


Zdravá a osvěžující limonáda připravená doma, je to nejlepší letní osvěžení.


Česnečka s majoránkou a bramborami

Česnečka s majoránkou a bramborami


Polévka ze samých zdravých přísad. Má říz a měli byste ji vyzkoušet.


Kuřecí maso po italsku s bazalkou a fazolemi

Kuřecí maso po italsku s bazalkou a fazolemi


Drůbeží maso je libové, jemné a dietní. Lehké a jednoduché jídlo, které možná ještě neznáte.


Kuře na rozmarýnu

Kuře na rozmarýnu


Zase kuře, tentokrát s rozmarýnem. Báječná a úplně jiná chuť jemného masa.


Grilovaná kukuřice s bazalkovým máslem

Grilovaná kukuřice s bazalkovým máslem


Pro letní grilování venku je to jeden z výborných nápadů. A bazalkové máslo si připravíte třeba z vlastních bylinek.


Pažitkové listové kornoutky s pěnou z nivy

Pažitkové listové kornoutky s pěnou z nivy


Pochoutka z báječně voňavého sýra a pažitka tam nesmí chybět.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bylinkovou zahrádku můžete mít i doma. Je to snadné, stačí vědět jak na to., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×