Bylinka jménem libeček, seznamte se!
Libeček lékařský do každé zahrady
Libeček lékařský, latinsky Levisticum officinale, je úžasná vytrvalá bylinka, kterou hojně používali již naše prababičky. I když byla dovezena z přední Asie, u nás zdomácněla. Má dutou lodyhu, dorůstá výšky až 2,5m a jeho listy připomínají listy celeru. V zahradě je libeček nepřehlédnutelný. Pokud byste se rozhodli jej pěstovat, je to opravdu nenáročná rostlina. Jednou semínka zasejete a poté nepotřebuje už žádnou péči. Samozřejmě bez občasného zalévání se neobejde.
Co obsahuje a na co je dobrý?
Libeček lékařský obsahuje třísloviny, silice, hořčiny, organické kyseliny, vitamíny C a A. Právě tyto vitamíny jsou pro fungování našeho organismu nezbytné a vitamín C dokonce působí preventivně proti rakovině. Libeček se od nepaměti používal i v lidovém léčitelství. Je o něm známo, že pomáhá při zánětech močových cest, při potížích s trávením, nadýmání a kolikách. Pomáhá také při obtížích se žlučovými a ledvinovými kameny. Při zevním použití pomáhá na špatně se hojící rány a je účinný proti otokům. Kořen libečku se používá při artróze či dně, jelikož tělo detoxikuje a zbavuje kyseliny močové.
Jak a kam se používá?
Tato bylinka je vynikající do polévek čerstvá či sušená, zejména do masových vývarů, kde v kombinaci s novým kořením a bobkovým listem dochucuje stejně jako maggi. Libeček je vhodný i do omáček, luštěnin, dušené či pečené zeleniny a zapékaných pokrmů. Je velice aromatický, proto se používá do vaření či pečení, ale ne čerstvý.
A co si tedy připravit?
Vyzkoušet můžete zeleninové placky s libečkem. Stačí na másle lehce podusit nastrouhanou mrkev, celer, petržel a po zchladnutí smíchat s ovesnými vločkami předem namočenými v mléce. Přidáme jedno vejce, trochu strouhanky, nasekaný libeček, sůl a pepř. Poté ze směsi vytvarujeme placičky a osmahneme na pánvi. Dobrou chuť!