Březen je ideální čas pro sadbu bylinek: Vypěstujte si doma bylinky ze semínek…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Není nic lepšího než vařit s čerstvými bylinkami, a proto si zkuste doma zasadit své vlastní. Sázet bylinky je dobré jakmile se počasí trochu ustálí a březen je ten ideální měsíc na jejich sadbu. V tomto článku vám poradíme jak na to.

Nenáročné byliny

Vyberte si z několika druhů nenáročných bylin, které se často používají při vaření. Pěstování bylinek ze semínka je velmi jednoduché a zvládne to opravdu každý.

Bazalka pravá
Pelyněk estragon
Kopr vonný
Koriandr setý
Majoránka zahradní
Meduňka lékařská
Pažitka pobřežní
Petržel listová
Šalvěj lékařská
Tymián obecný

Výběr semen

Sáčky se semeny seženete skoro v každém květinářství,semenářských závodech, zahradnických domech, drogeriích i v supermarketech za perfektní cenu okolo 20 Kč. Při nákupech si dejte pozor na to, aby semena nebyla prošlá. Pro výsev do truhlíku běžně nespotřebujete všechna semena ze sáčku, takže vám nějaká zbytou i na příští rok.


Výběr zeminy

Jakmile budete pořizovat semínka kupte si také substrát pro výsev a množení, nejlépe ten vyhovující klíčícím rostlinám. Pro přesazování semenáčků seženete zeminu na dopěstování sadby, cena za desetikilové balení bývá kolem dvaceti až třiceti korun. Dnes se dá také jednoduše sehnat speciální substrát určený přímo pro pěstování bylin, pokud s bylinkami teprve začínáte, tento substrát vám mnoho usnadní.

Klíčení semínek

V domácích podmínkách můžete začít s klíčením semínek už začátkem března. Začněte klíčit v uzavíratelných nádobách s otvory. Toto je velmi důležité pro udržení vlhkosti.Ideálně se na to hodí například pokojový skleníček, ale stačí také obyčejná nádoba. Vzdušnou vlhkost je třeba kontrolovat – přílišná způsobuje na porostech plísně, naopak v suchém vzduchu rostliny neprospívají a jsou zakrnělé. V bytových podmínkách klíčí semena mnohem rychleji oproti exteriéru. Například meduňce trvá 28 dní, než začne klíčit na záhonku, v bytě se však objeví už po sedmi dnech. Petržel vám v domácích podmínkách vyklíčí po devíti dnech, na záhonu budete čekat až šest týdnů. Pěstování bylin doma je tedy o mnoho rychlejší. Semínka je třeba pravidelně rosit ať vám nevyschnou a nezahynou. Jakmile jsou klíčky cca 1 cm vysoké přesaďte je do vhodného substrátu.

Setí do substrátu

Pokud nechcete semínka složitě klíčit a pak přesazovat, stačí vám pořídit si vhodný truhlík nebo květináče a kvalitní substrát na bylinky. Postup je velmi jednoduchý substrát vysypete do truhlíku a hustě posypeme semínky. Důležité je nezapomenout bylinky každý den pravidelně rosit. U obou postupů je rostoucí semínka umístit na místo, kde je teplo a zároveň dostatek světla. V letních měsících dávejte pozor na přeschnutí, za oknem bývají často vysoké teploty.

Vepřový plátek s bylinkovými pečenými brambory

Vepřový plátek s bylinkovými pečenými brambory


Čerstvé bylinky dají tomuto jídlu delikátní chuť.


 Chimichurri - bylinková omáčka na steak

Chimichurri - bylinková omáčka na steak


Bylinková zálivka, kterou musíte vyzkoušet.


Bylinkové máslo

Bylinkové máslo


Jednoduše si ho připravíte doma, to musíte vyzkoušet.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Březen je ideální čas pro sadbu bylinek: Vypěstujte si doma bylinky ze semínek…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×