Bezové mámení začíná. Startuje sezona oblíbené léčivky!

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Bez černý je tradiční léčivkou, která se používá už po staletí. Lidé ve středověku mu připisovali čarodějnou moc a věřili, že v kmenech tohoto keře bydlí dobré víly, které umí ochránit například nenarozené děti. Kmen bezu proto uctívaly těhotné ženy, ale keř byl a stále je velmi oblíbený i v lidovém léčitelství. Na jaře se sbírají jeho květy, na konci léta pak zralé plody.

Sice se jedná o keř, ale dorůstat může až do výšky sedmi metrů. Bez černý roste podél cest, na okrajích lesů, luk i v zahradách. Typické jsou pro něj krémově zbarvené, velké květy, které vydávají lehký zápach. I proto se bezu lidově přezdívalo smradinky. Tmavě fialové plody této rostliny uzrávají na konci léta, konkrétně v srpnu a jde o zboží velmi žádané. Malé kuličky chutnají především ptákům, kteří jsou schopní úrodu v krátké době sklidit.

Pro zdraví

"Před heřmánkem smekni, před bezem klekni" – znělo staré přísloví našich předků, kteří si běžně dostupného keře velmi vážili. Květy bezu lze nasušit na čaj, jenž v teplé variantě pomáhá při nachlazení, kašli, rýmě, horečce a podporuje pocení. Oslazený nápoj má mírně projímavé účinky. Chladný neslazený čaj uleví při žaludečních a střevních obtížích, při plynatosti a pozitivní vliv má i při menstruačních bolestech. Jeho účinky jsou však ještě širší, a tak vlažný čaj mohou popíjet lidé trpící vysokým tlakem či chorobami močového ústrojí.

Sirup, který je top

Bezové květy však mají širší využití. Připravit se z nich dá velmi chutný sirup, který je v českých kuchyních stále populárnější. Osladit ho lze cukrem nebo medem a jako okyselující prostředek použít citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou. Sirup z čistě přírodních surovin je zdravější, negativem je však kratší doba spotřeby.


Bezinkové víno i povidla

Jaro patří bezovým květům, konec léta pak jeho plodům. Drobné kuličky jsou napumpované vitamínem C,  A i vitamíny skupiny B. Kromě toho obsahují třísloviny, pektin i kyselinu jablečnou, která se stará o nakyslou chuť plodů.

Z bezových kuliček se připravuje oblíbené bezinkové víno, které nejen skvěle chutná, ale v rozumné míře je prospěšné i našemu zdraví. Plody bezu jsou vhodné také pro přípravu povidel, která se připravují z rozvařených kuliček, cukru, citronu, skořice, hřebíčků a pektózy. Povidla lze užívat po lžičkách jako lék při zánětech nervů, revmatismu a bolestech hlavy. Namazat si je ale můžeme i na chleba.

I bezinkové plody můžeme podobně jako květy nasušit, zalít studenou vodou, nechat povařit, luhovat, scedit a popíjet. Odvar by měli užívat zejména diabetici.

Bezinkový likér

Bezinkový likér


Alkohol a zdraví? V rozumné míře je to možné a bezinkový likér to jen dokazuje!


Bezinková šťáva

Bezinková šťáva


Velmi populární je šťáva z bezinek, z níž lze připravit například osvěžující letní limonádu.


Bezinkový kompot

Bezinkový kompot


Z plodů bezu černého můžeme připravit i chutný a zdravý kompot. Podávat ho lze třeba jako přílohu k masu.


Bezový sirup

Bezový sirup


Na jaře je čas na sběr bezových květů, z nichž se připravuje tento chutný sirup.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bezové mámení začíná. Startuje sezona oblíbené léčivky! , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: bezové, mámení, začíná., startuje, sezona, oblíbené, léčivky!.

Kde najít informace



×