Bezlepková dieta, jak na ní?
Bezlepková dieta bývá v některých případech doporučena lidem, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek. Předepisuje jí lékař a měla by se dodržovat dlouhodobě (někdy celý život). Osobám trpící celiakií, alergií na lepek a Duhringovou nemocí způsobuje lepek závažné zdravotní problémy. Někdy se lidé rozhodnou dobrovolně, jelikož bylo zjištěno, že lepek není pro naše zdraví příliš přínosný. V dnešní době je to aktuální, jelikož už se používají jiné formy obilovin než dříve, které obsahují vyšší procento lepku. Alergií či intolerancí se proto objevuje více, obzvláště u dětí.
Bezlepková dieta, co to znamená?
Lidé, kteří dobrovolně nebo ze zdravotních důvodů dodržují bezlepkovou dietu, vyřazují z jídelníčku potraviny obsahující lepek nebo-li guten. Někdy jsou přípustné potraviny s jeho sníženým obsahem. Lepek obsahují převážně obiloviny jako je: ječmen, pšenice, žito, oves a triticale. Ty se v České republice používají ve velkém a jsou nejběžnější. Naopak bezlepkové jsou: kukuřice, proso, brambory a rýže. Potravinářský průmysl se v posledních deseti letech na výrobu bezlepkových potravin více zaměřil, proto je k dostání více druhů bezlepkových výrobků.
Zakázané potraviny:
Důležité je vyvarovat se nejenom potravin obsahujících lepek, ale také pšeničný škrob a to bývá někdy zrádné. Také alkohol s obsahem lepku. Vždy je důležité sledovat složení výrobku.
Běžné pečivo, těstoviny, knedlíky, omáčky a polévky zahušťované jíškou či moukou, jíška, šunka, salámy, sekaná, kečupy, majonézy, sójové omáčky, cornflakes, musli, sušenky, oplatky, zákusky, ale i některé jogurty!, cukrovinky – čokolády, lentilky, lipo, ale i zmrzliny, aj. Z alkoholu to je: pivo, vodka, režná, whisky, atp.
Vhodné potraviny:
Vždy je nutné sledovat etikety a napomoci může piktogram s přeškrtnutým pšeničným klasem.
Kukuřice, sója, rýže, pohanka, brambory, luštěniny, mléčné výrobky, tvrdé sýry, ovoce, zelenina, vejce, maso a cukry.