Bez vajec to prostě nejde
Vejce nechybí v žádné kuchyni. Bez vajec totiž těžko upečete slaný koláč nebo sladké buchty, bez vajec se neobejde ani velké množství jiných receptů. Když máme prázdnou ledničku a nevíme co k večeři nebo ke snídani, většinou se najde pár vajec. Ta se dají sama o sobě připravit na mnoho způsobů, stačí koření, případně zbylý chléb na topinku a hned je na čem si pochutnat.
Vejce dokáže uvařit každý. Jenže i tady platí pár pravidel, bez nichž by se nám to nepovedlo úplně dobře a chutně.
Chceme vejce na tvrdo, na měkko, ztracená, nebo snad na hniličku ? Tady hraje čas hlavní roli. Takže si to trochu připomeňme.
Vejce určená k vaření nechme po vyndání z ledničky nějakou dobu ležet při pokojové teplotě. Při vaření se vejce začnou uvnitř srážet od skořápky směrem ke středu a tento proces začíná přibližně při teplotě 60 stupňů. Proto je raději vkládáme do vroucí vody, abychom znali přesný čas samotného vaření, protože zde většinou hodně záleží na každé minutě. Samozřejmě záleží i na velikosti vajec, ta větší potřebují času trochu více. Časy, které tu uvádíme, jsou tedy pouze orientační, sami si praxí určíte čas, který vám vyhovuje. Uvařená vejce necháváme ve studené vodě jen krátce, protože většinou nechceme aby úplně vychladla.
Vejce natvrdo vaříme 8 až 10 minut, podle jeho velikosti. Když je ale budete vařit příliš dlouho, vajíčka se začnou vysušovat. Po uvaření vložte vejce na dvě minuty do studené vody, tím se přeruší proces vaření a také se lépe loupou.
Při vaření vajíček naměkko je doba vaření asi 3 minuty. Pak vejce vyjmeme a opět vložíme na dvě minuty do studené vody. Chceme-li k snídani třeba vejce do skla, stačí vyklopit do skleničky pár vajec naměkko, lehce je promíchnout vidličkou, osolit a třeba ještě posypat nasekanými bylinkami.
Vejce nahniličko vaříme jen o něco déle, 4 až 5 minut. Pak už je bílek tuhý, ale žloutek zůstane krásně tekutý. A zase, na dvě minuty ponořit do studené vody.
Ztracená vejce jsou jediná, která se vaří bez skořápky, přímo v horké vodě. Chce to trochu zkušeností a praxe, ale není to zase tak složité. Do naběračky vyklepneme vajíčko a opatrně ho ponoříme do osolené vroucí vody, do které jsme přidali lžíci octa. Opatrně proto, aby se vejce nerozteklo do stran a zůstalo pěkně vcelku. Vaříme 3 minuty, pak zase opatrně vejce, tentokrát děrovanou naběračkou, vyjmeme. Ztracená vejce se nám hodí na opečený toast se šunkou a sýrem, nebo třeba do některých polévek.
Vejce jsou nejen naší základní potravinou pro svou velkou a nezastupitelnou využitelnost v kuchyni, ale také jsou důležitá pro náš organizmus. Obsahují totiž spoustu potřebných látek a proto patří k tzv. superpotravinám. Jsou plné proteinů a jsou v nich také, kromě vitamínu C, téměř všechny vitamíny ostatní. Z minerálů obsahují například železo, zinek, draslík a fosfor. Žloutek má větší množství tuku, ten obsahuje mastné kyseliny z nichž některé působí příznivě jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Má také více kalorií než bílek.
Většinou máme všichni vejce rádi, jen málokdo vám řekne, že je vyloženě nesnáší. Patří do našeho nutričně vyváženého jídelníčku a navíc, jsou také nezbytnou součástí velikonočních svátků, protože jsou symbolem jara a nového života. Takže si je, samozřejmě s mírou, občas dopřejme. A třeba pokaždé v jiné podobě.