Bez prskavek, tvrdil Slávek, na Štědrý den nelze být

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Ano, Vánoce přicházejí, vlastně jsou už doslova za dveřmi. A prskavky jsou společně s ozdobeným vánočním stromečkem, jmelím, kaprem se salátem a dárky, jednou z mnoha tradic patřících k těmto, jistě nejoblíbenějším svátkům. Ale kde se vzaly, a proč a odkud se dostaly až na náš vánoční stromeček?

Asi v pátém století našeho letopočtu si ve staré Číně připisují objev střelného prachu a ohňostrojů. Jsou ale skoupí a své objevy před světem tají. Mezitím v Řecku kolem r. 690 experimentovali s výrobou výbušnin proti nepřátelským lodím a přitom vyrobili i méně explozivní směs, do které přidali kovové piliny a zábavné jiskření bylo na světě. Ve 13 století je ovšem Roger Bacon v Anglii přesvědčen, že právě on vynalezl střelný prach. A při svých experimentech přišel i se zábavnou pyrotechnikou a s prvními prskavkami.

Když se 5.11.1605, naštěstí neúspěšně, pokusil Guy Fawkes vyhodit do povětří celý Westminsterský palác i s králem, rozhodl se král při oslavách záchrany monarchie rozdávat prskavky všem oslavujícím. Tak se prskavky dostaly k lidem a staly se pak součástí mnohých oslav, včetně například Benátských karnevalů. Jsou také nedílnou součástí oslav Dne nezávislosti ve Spojených státech amerických, a to od roku 1776. Prskavky už nesměly chybět nikde.

U nás se do podvědomí lidí dostaly vlastně díky prvorepublikovým filmům s Oldřichem Novým, v té době se také dostaly i do obchodů ke všemu dalšímu vánočnímu zboží.


Jiskření prskajících tyčinek je přitažlivé a držet v ruce kousek zapáleného ohně je vzrušující. Ale nemylme se, je to sice zábavná pyrotechnika, ale přece jen pyrotechnika, ne hračka. Zranění a škody způsobené prskavkami se řadí hned za kost z kapra zapíchnutou v krku. Teplota světlého bodu na špičce prskavky je 1300 stupňů Celsia. A to úplně stačí na pořádné popáleniny, nebo na podpálení záclon. Kromě toho je směs na této tyčince jedovatá. Takže ani nezapálené prskavky by se neměly dostat do rukou dětem, které rády všechno ochutnávají.

Neustálé bouchání a třaskání zábavných výbušnin, tak jak ho známe u nás od Vánoc do Silvestra, ale jinde ve světě moc netrpí. V USA je dokonce omezeno množství zábavné pyrotechniky které si můžete jednorázově koupit, a za nepovolené ohňostroje tam padají velmi vysoké pokuty.

Pokud bude na obalu vašich prskavek napsáno že byly vyrobeny v EU nebo v Česku, s největší pravděpodobností budete mít výrobek závodu družstva Drutep z ústeckých Neštěmic. Jsou možná jediným výrobcem prskavek u nás i v Evropě. A pozor, žádná automatizace, prskavky se tam vyrábí ručně už od šedesátých let minulého století.

A tak, až si na Štědrý den zapálíte prskavku, protože ten zlatý déšť jiskřiček k tomu večeru prostě patří, užijte si ty nejkrásnější Vánoce.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bez prskavek, tvrdil Slávek, na Štědrý den nelze být, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: bez, prskavek,, tvrdil, slávek,, Štědrý, den, nelze, být.

Kde najít informace



×