Bacily útočí! Máte už doma rýmovník?

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Pěstování léčivek je trendy. Obyčejnou mátu a heřmánek však vystřídal exotický rýmovník. Jeho pěstování je snadné – stačí ulomit list nebo větvičku ze vzrostlé rostlinky a za pár dní vám ve sklenici s vodou pustí krásné dlouhé kořínky. Snadno si tak rostlinku sami vypěstujete, ale můžete ji i zakoupit třeba ve vašem oblíbeném hobby marketu či květinářství. Na co všechno se rýmovník používá?

Rýmovník je teplomilná rostlinka, která má svoji domovinu na jižní polokouli. Na světě najdeme přes 350 druhů rýmovníku neboli molice či kubánského oregana, jak se mu také někdy přezdívá. V českých truhlících pak najdeme především dva druhy – rýmovník citronový a rýmovník eukalyptový.Citronový rýmovník má větší listy, které připomínají listy meduňky nebo hluchavky. Eukalyptový rýmovník má lístky drobnější, velké asi jako větší lístky majoránky. Oba druhy nesou název podle své charakteristické vůně a v domácnostech nacházejí shodné využití.

Trápí vás rýma? Rýmovník vás vysvobodí!

Je tomu opravdu tak. Rostlinka je bohatá na výrazné aroma, které se plně uvolní po rozemnutí lístku mezi prsty. Funguje tak stejně jako sprej do nosu a její vůně vám krásně uvolní dutiny, pomůže od bolesti hlavy i pocitu ucpaného nosu. Z lístků rýmovníku můžete uvařit i čaj, který pozitivně působí na trávicí soustavu a zbavuje nemocného hlenu z průdušek. Rýmovník je také účinným parťákem v boji proti nechtěnému hmyzu. Jeho aroma totiž odpuzuje mouchy i komáry!


Jak na pěstování rýmovníku?

Naštěstí je rýmovník nenáročná teplomilná rostlinka, která dobře prospívá v bytě. Pěstovat ji proto může opravdu každý! Nepotřebuje speciální zeminu ani přílišné hnojení, i když nějakým tím přírodním hnojivem nepohrdne. Můžete si ho koupit již jako vzrostlou rostlinu, nebo si jej vypěstovat z řízku. Ten seženete třeba na facebooku prostřednictvím různých zahradnických nebo výměnných skupin, či od sousedky. 

A co vy? Už máte svůj rýmovník?


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Bacily útočí! Máte už doma rýmovník?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Bacily útočí! Máte už doma rýmovník?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: bacily, útočí!, máte, doma, rýmovník?.

Kde najít informace×