Babské rady: jak vyčistit plech na pečení

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Během adventu bývá v kuchyni hodně napilno. Při pečení vánočního cukroví dostávají zabrat nejen ruce kuchařek a kuchařů, ale také kuchyňské náčiní. Jak vyčistit pečící plechy co nejšetrnější cestou? Přinášíme vám dva tipy, jak na to!

Plechy na pečení sice vypadají bytelně a na očích je má jen domácí osazenstvo kuchyně, přesto potřebují patřičnou údržbu. Zbytky mastnoty, připečený cukr a spáleniny nedělají povrchům plechů dobře a ani pro pečení cukroví nejsou žádoucí, protože ho mohou zdeformovat.

Když plech potřebuje údržbu

Představa drhnutí připálenin a mastnoty není příliš lákavá. Navíc, houbičky s hrubým povrchem nebo ještě hůře kovové obracečky a nože, mohou povrch plechu poškrábat, a tím poškodit. Ani použití agresivnějších chemických prostředků se nedoporučuje. Přeci jen, plechy přijdou do kontaktu s potravinami a o zbytky chemikálií v jídle asi nikdo příliš nestojí.

Ani pečící papír není všemocný a i přes něj může na plech prosáknout mastnota a cukr. Řešení nabízí například silikonové pečící podložky, které jsou proti prosáknutí odolnější.


Čištění přírodní cestou

Návrat k co nejšetrnějším čistícím prostředkům je velmi sympatický trend, který navíc funguje.

1. Jedlá soda

Tenhle bílý prášek toho v domácnosti zvládne opravdu dost. Použít se dá nejen jako přísada do těst, ale také jako šetrné a účinné čistidlo. I připáleniny a mastnota na plechu nebudou mít s pomocí jedlé sody šanci. Jak na to?

Postup:

Přibližně 50 g sody rozsypeme na plech a povrch plechu zalijeme vodou asi do výše jednoho až dvou centimetrů. Plech vložíme do trouby předehřáté na 100°C (horní a spodní ohřev) a necháme zahřívat. Po 15 – 20 minutách se začne uvolňovat pára a to je signál, že plech můžeme vyndat. Odložíme ho stranou, necháme trochu zchladit, vodu slijeme a sodu opláchneme. Pokud na povrchu plechu zbyde trocha prášku, lze ho smýt za pomoci houbičky a jaru.

2. Prášek do pečiva a ocet

I prášek do pečiva obsahuje jedlou sodu a v kombinaci s pár kapkami octa vytvoří účinnou pastu proti připáleninám a skvrnám.

Postup:

Dvě až tři balení prášku do pečiva smícháme se dvěma lžícemi octa a trochou horké vody. Vytvoříme pastu, kterou naneseme na připálená místa. Necháme působit přes noc a druhý den plech opláchneme teplou vodou. Pokud připáleniny zcela nepovolí, můžeme si vzít na pomoc kartáček na zuby.

Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky


Vánoční klasika, která nesmí chybět na sváteční tabuli.


Kokosky

Kokosky


Vláčné cukroví z kokosu má také hodně fanoušků. Vyzkoušejte je letos i vy.


Vánoční perníčky podle Kluci v akci

Vánoční perníčky podle Kluci v akci


Další z tradičních druhů vánočního cukroví, které baví péct a zdobit i děti.


Vaječňák - vánoční vaječný likér

Vaječňák - vánoční vaječný likér


Sklenička tohoto krásně zabarveného likéru zahřeje na těle i na duši.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Babské rady: jak vyčistit plech na pečení, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Babské rady: jak vyčistit plech na pečení.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: babské, rady:, jak, vyčistit, plech, pečení.

Kde najít informace×