Angrešt plný vitamínů a minerálů

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Poklad z naší zahrádky
Věděli jste, že celým jménem se jedná o srstku angrešt nebo také srstku obecnou či meruzalku srstku? Všechny tyto názvy jsou společné pro zahradní keř, který může planě růst i v lese. Ten je asi jeden metr vysoký, ostnatý s opadavými 2-4 cm dlouhými lístky. Má růžové zvonkovité květy. Ve většině případů je samosprašný a plodem jsou bobule. Ty jsou bílé, žluté či červené. Angrešt má mnoho druhů a kultivarů. Je jen na nás, co si na svou zahradu vybereme. Angrešt je opravdovým pokladem, jelikož obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Určitě se vyplatí ho pěstovat, je totiž nenáročný.

Co obsahuje?
Angrešt obsahuje vitamín C – možná vás překvapí, že stejné množství jako citróny, dále také vitamíny skupiny B (kromě vitamínu B12) a vitamín A, E. Vitamín C a E jsou silné antioxidanty, které pomáhají tělu udržovat přirozenou obranyschopnost a zabraňují rakovinnému bujení. Z minerálních látek můžeme zmínit draslík, hořčík, měď, selen, mangan a křemík. Tyto minerály zlepšují kvalitu vlasů a pleti. Udržují naše močové cesty zdravé a křemík posiluje činnost ledvin. Angrešt také obsahuje vysoké množství vlákniny – rozpustné vlákniny, která je schopna na sebe vázat toxiny a těžké kovy. Najdeme v něm i cenné kyseliny jako je jablečná, citronová, šťavelová a vinná, které podporují naše trávení.

Angrešt v kuchyni
Samozřejmě, že je nejlepší čerstvý, ale můžeme ho kompotovat, vyrobit z něj džem, dětské přesnídávky i mošt. Má výraznou až ostřejší chuť, proto se často kombinuje s jiným ovocem. Dobrý je v kombinaci s banánem, který je hodně sladký. Můžete vyzkoušet například banánovo-angreštové smoothie či banánový krém s avokádem a angreštem. Velice chutný je i do koláčů nebo jako náplň do různých taštiček, šátečků. Zamražený jde pak použít jako „led“ do osvěžující letní šťávy.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Angrešt plný vitamínů a minerálů, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Angrešt plný vitamínů a minerálů.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: angrešt, plný, vitamínů, minerálů.

Kde najít informace×