Aloe vera – okrasná rostlina, ale i malá domácí lékárnička

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Tuhle nenáročnou rostlinu, jejíž léčivé účinky znali již staří Egypťané, si snadno vypěstujete doma v květináči nebo v truhlíku na okně či na balkóně. Opatřete si jen vhodnou nádobu a propustný substrát, nejlépe smíchaný s pískem. Můžete koupit i substrát přímo pro sukulenty. Pokud jde o závlahu, protože aloe vera patří mezi sukulenty, mohlo by jí škodit příliš mnoho vláhy. Substrát tedy vždy nechte raději úplně vyschnout, než rostlinu znovu zalijete. Rostlina má ráda světlo, takže jí bude nejlépe na okně. V létě ji můžete nechat vyletnit venku, ale pozor na příliš ostré polední slunce, před tím ji raději chraňte. Také je vhodné občas v letním období rostlinu přihnojit hnojivem s vyšším obsahem draslíku. V zimě rostlinu nehnojíme vůbec, necháme ji v klidu někde na chladnějším místě, kam má přístup dostatek světla. Nepotřebuje také časté přesazování, stačí pouze doplnit stávající substrát. Dobře se množí řízkováním. Z dospělé rostliny uříznete růžici nebo výhonek, necháte ho zaschnout a pak ho rovnou zasadíte do nového substrátu. Také můžete využít mladé odnože, které se tvoří u kořene mateřské rostliny. Lze ji vypěstovat i ze semen, to je ale poměrně zdlouhavý způsob.

Aloe vera obsahuje hořčík, zinek, vápník, vitamín C, E a mnoho dalších, nám prospěšných látek. Je všeobecně známý hojivý účinek šťávy z aloe na poraněnou kůži, popáleniny, řezné ranky. Stačí uříznout list z rostliny a její šťávou potřít postižené místo. Šťáva prokrvuje postižené místo, dezinfikuje a hojí.

V létě je skvělým pomocníkem při bodnutí hmyzem, potřete její šťávou poštípaná místa. Výborně pomáhá, když si jí potřete popraskané rty. Léčivě působí i při ostatních kožních onemocněních, jako jsou plísně, ekzémy, opary. Také odstraňuje modřiny a tmavá místa po strupech. Pokud si její šťávou namasírujete spánky, pomůže i při bolesti hlavy. Při spálení kůže od slunce šťávou natřete postižená místa. Příjemně kůži ochladí a také urychluje její hojení.

Aloe vera je stejně jako u lidí prospěšná i u domácích zvířat. Působí nejen u drobných poranění, ale také například při svědění kůže i jejích zánětlivých onemocněních.


Existuje spousta kosmetických přípravků, kam se aloe vera přidává. Šampony, krémy, rtěnky, mýdla, sprchové gely atd. Aloe vera bývá často součástí i některých čisticích prostředků, dětských plenek, dámských vložek, gumových rukavic apod. Používá se i při výrobě léků, protože má léčivé účinky i při vnitřním použití. V těchto případech ale je dobré poradit se s lékařem, ne vždy a ne pro každého je vhodná.

Zdravý zelený sukulent bude vždy ozdobou každého bytu. A zároveň můžeme mít po ruce přírodní pomoc při drobných nehodách.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Aloe vera – okrasná rostlina, ale i malá domácí lékárnička, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: aloe, vera, okrasná, rostlina,, ale, malá, domácí, lékárnička.

Kde najít informace×