Adventní věnec – tradice stará sto padesát let

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Typický kruh, obalený větvemi jehličnanů, se čtyřmi svícemi na stole každé Vánoce. Mnoho lidí by se již bez adventního věnce nedokázala Vánoce představit, víte ale jak vůbec tato tradice vznikla? Vzhledem k tomu, že dnes adventní věnce stojí i více než šest set korun, je těžce uvěřitelné, že úplně první věnce pocházejí z těch nejnižší vrstev.

Mají přinést nejen vánoční pohodu, ale i kousek štěstíÚplně první věnec vyrobil roku 1839 Johan Hinrich Wichern v Záchranném ústavu pro opuštěné děti, věnec měl 4 velké bílé svíce a dalších devatenáct malých červených a každý den za svítání zapaloval jednu svíci. Dřevěný kruh bylo kolo od vozu obalený slámou. Pak už se tradice šířila rychle, roku 1851 již byla vyzdobena celá jídelna tohoto ústavu a brzy měl jako první kostel v Cáchách i svůj věnec se čtyřmi svícemi.

Kruh je mimo jiné symbolem neustálého zrozeníSamozřejmě kruhový tvar nemá věnec jen proto, že bylo po ruce kolo od vozu. Kruh symbolizuje nekonečnou cestu slunce ale i času – tedy nekonečnost. Věnce se pak dávali do oken, kde měly také posvítit bludičkám a skřítkům, kteří měli mít pozitivní vliv na úrodu v dalším roce. Zelené větve se pak začaly přidávat zejména proto, že měli lákat přátelské letní duchy a nabízet jim útočiště, sláma obvázaná zlatými stuhami, jako slunce, zas měla nosit požehnání. Dnes je typickou barvou červená a zelená, neboť byl adventní věnec úzce spjat s křesťanstvím. Červená barva značí Kristovu krev a zelená symbolizuje život.

Jak si vyrobit adventní věnec?Výroba adventního věnce není nijak náročná, postačí koupit polystyrenový korpus a zdobit dle svého vkusu, můžete přidat například:


-Šišky
-Jablíčka, pomeranče
-Mašličky
-Vánoční ozdoby
-Mušle
-Skořice, hřebíček

Pokud nechcete věnec vyrábět, lze ho sehnat v každém větším obchodě. Nebo poněkud levněji můžete sehnat věnce v různých vesničkách, neboť dnes začíná být vyrábění věnců velmi populární u maminek na mateřské dovolené.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Adventní věnec – tradice stará sto padesát let, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: adventní, věnec, tradice, stará, sto, padesát, let.


×