Advent – čas zklidnění a příprav na Vánoce

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V listopadu, když už podzim na sebe neúprosně upozorňuje kratšími dny a někdy i dost pošmourným a chladným počasím, začínáme pomalu myslet na příchod zimy, na sníh a zimní dovolenou. Většinou se také začneme těšit na nejhezčí svátky v roce, na Vánoce. Nejen pro křesťany jsou poslední čtyři týdny před vánočními svátky spojeny s časem adventu.

Advent je první období církevního roku. Jeho délka je vymezena čtyřmi nedělemi, z nichž poslední, čtvrtá adventní neděle, předchází prvnímu svátku vánočnímu (Slavnosti narození Páně) tj. 25. prosince. Takže letošní první adventní neděle připadá na 2. prosince. Druhá adventní neděle je tedy 9. prosince, třetí 16. prosince a poslední čtvrtá 23. prosince.

Název advent pochází z latinského slova adventus, což je příchod. Toto období čtyř týdnů je pro věřící časem rozjímání a radostného očekávání příchodu Spasitele. Je to duchovní příprava na Vánoce a čas dobročinnosti. Pro naše předky, žijící intenzivním pracovním životem od jara do podzimu, byl advent dobou zklidnění.

V dnešní moderní době adventní neděle nazýváme železná, bronzová, stříbrná a zlatá, což s náboženskou tradicí nemá nic společného. Je to spíš jen o obchodním ruchu před Vánoci. Přesto mnozí z nás berou advent jako klidnou přípravu na Vánoce. Dáváme dětem adventní kalendáře, abychom jim zpříjemnili čekání na Štědrý den, zdobíme si příbytky adventními věnci. Adventní věnec se čtyřmi svíčkami (tři jsou fialové, čtvrtá růžová) byl dříve zavěšený na stuhách, dnes ho většinou pokládáme na stůl a každou adventní neděli zapálíme další svíčku.


První fialovou svíci zapálíme první adventní neděli, je to tzv. svíce proroků. Připomíná proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Druhou adventní neděli zapálíme další fialovou svíci, tzv. Betlémskou. Ta představuje ježíškovy jesličky.

Třetí adventní neděli zapálíme svíčku růžovou, tzv. Pastýřskou. Připomíná nám, že advent je téměř u konce.

Čtvrtou adventní neděli zapálíme poslední fialovou svíčku, tzv. Andělskou. Představuje mír a pokoj.

Další adventní výzdobou je jmelí, které prý přináší do domu štěstí. Někde si lidé příbytky zdobí také cesmínou, která má chránit domovy před zlými duchy. V adventní době pečeme perníčky a ostatní vánoční cukroví, zpíváme a posloucháme koledy a vánoční písně. Na konci adventu pečeme vánočky, zdobíme vánoční stromky a někde i stavíme jesličky. Od roku 1986 se v této době zapaluje v Betlémě Betlémské světlo, které pak skauti a jiní dobrovolníci rozvážejí po světě.

Když advent skončí, všechno na vánoční svátky je připravené, vánoční dárky zabalené, zářivý stromeček ustrojený. Vánoční svátky mohou začít. A všichni si navzájem přejeme aby byly šťastné a veselé!


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Advent – čas zklidnění a příprav na Vánoce, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: advent, čas, zklidnění, příprav, vánoce.


×