8 tipů, jak využít jedlou sodu při úklidu

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný nebo jednoduše jedlá soda. Tento bílý prášek známe především z potravinářského průmyslu. Je součástí kypřících prášků na pečení nebo různých šumivých prášků, ze kterých si následně za pomoci vody dokážeme udělat lahodný nápoj. 

Využití sody je ale mnohem všestrannější. Zde je pár situací, při jejichž řešení vám tento zázrak dokáže usnadnit život. 

Kuchyně

Mikrovlnná trouba
Znáte to. Přijdete unavení z práce a chcete si ohřát k obědu rajskou ze včerejška. Naberete porci do talíře, vložíte do mikrovlnky, zavřete dvířka, nastavíte časovač a odcházíte. Za 3 minuty vám zvukový signál oznamuje, že je hotovo a můžete začít hodovat. Ouha. Po otevření mikrovlnky se zhrozíte a nejraději byste měli stroj času, který by vás vrátil o ty 3 minuty zpět. Zapomněli jste talíř zakrýt ochranným krytem a teď je rajská všude. 

Stačí vzít obyčejnou kuchyňskou houbičku, navlhčit ji teplou vodou, posypat jedlou sodou a nečistoty jednoduše setřít. Pokud navíc necháte uvnitř trouby otevřenou malou nádobku, obsahující tento prášek, bude pohlcovat různé nežádoucí pachy mezi jednotlivými použitími.

Ovoce a zelenina
Nenakupujete ovoce na farmářských trzích, ale např. v klasických supermarketech? Potom jste si jistě všimli nevzhledného voskového povlaku např. u jablek. Jak se této nepříjemnosti zbavit? 

Opět poslouží stará, známá soda a kuchyňská houbička. Stejně jako u ,,mikrovlnky" postačí houbičku navlhčit, posypat sodou a ovoce očistit.

Hrnky
Trápí vás nehezké kroužky od kávy či černého čaje na hrnečku z vašeho oblíbeného čajového servisu? Vytvořte si jednoduše pastu z vody a jedlé sody. Po nečistotě nebude brzy ani památky..

Do nádoby nalijte 1 litr vody a přisypte 4 polévkové lžíce jedlé sody. Nechte přes noc odpočinout a ráno vzniklým prostředkem vyčistěte požadované kousky.

Prádelna

Čistič pračky

I vaše pračka potřebuje péči. Alespoň jednou do měsíce je tedy vhodné dopřát jí čistící lázeň. Většina z nás pračku čistí pomocí prostředku, který se běžně nachází snad v každé domácnosti. Ocet. I jedlá soda ale může dobře posloužit a účinky samotného octa ještě znásobit. 

Napusťte pračku horkou vodou (90 stupňů). Přidejte 4 hrnky octa, do kterého kápněte 10 kapek tea tree oleje. Nechte prací program běžet zhruba 10 minut a následně přisypte půl hrnku jedlé sody. Pračku ještě na pár minut zapněte, poté zastavte cyklus a nechte prostředek hodinu působit. Po uplynutí daného času vodu vypusťte a pračku znovu propláchněte za pomoci cyklu máchání. 

Domácnost

Osvěžovač vzduchu
Vůně domova. Pro každého je jiná. Pro někoho jsou to vůně sladké, pro někoho bylinkové a pro někoho svěží. Jak si vytvořit osvěžovač vzduchu dle svého gusta? 

Jednodušší už to snad ani být nemůže. Vezměte jakoukoliv mističku, která je podle vás vhodná jako dekorace a nasypte do ní šálek jedlé sody. Teď přichází na řadu vaše osobitost. Vyberte si tedy esenciální olej, který je příjemný vám a vašim blízkým. Olej, který pro vás voní jako domov. Nakapejte 8 - 10 kapek do sody, promíchejte a je hotovo. Misku nadekorujte dle vašich představ a postavte na požadované místo. 

Domácí mazlíčci
I pelíšky domácích mazlíčků vyčistí jedlá soda. Nasypte nutné množství (dle velikosti pelechu),nechte 15 minut působit a vysajte.

Křída na zdi
Následující tip ocení jistě především maminky s malými dětmi, objevujícími v sobě malířské vlohy. Bohužel 9 z 10 dětí se realizuje mimo určenou plochu. Na čistě bílou zeď vašeho obýváku se tak jednoduše dostane například křídou malovaný domeček.

I v tomto případě je tu naše věrná přítelkyně soda bicarbona. Na vlahou, vlhkou houbičku vysypte malé množství prášku a VELICE opatrně umělecké dílo odstraňte.

Garáž

Olejové skvrny
V garáži se děje spousta věcí. V neposlední řadě  se tu pracuje se spoustou různých olejů i jiných provozních kapalin. Ať se snažíte sebevíc, může se stát, že olej skončí tam, kde nemá a je potřeba jej vyčistit. Posypte skvrny silnější vrstvou jedlé sody, nechte pár hodin působit a za pomoci teplé vody a hrubého kartáče vyčistěte.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 8 tipů, jak využít jedlou sodu při úklidu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako 8 tipů, jak využít jedlou sodu při úklidu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: tipů,, jak, využít, jedlou, sodu, při, úklidu.

Kde najít informace×