6 faktů o kávě, které jste možná nevěděli

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Lákavá vůně kávy nechá jen málokoho bez odezvy a bez šálku tohoto moku si mnozí neumí představit začátek dne. Přinášíme vám několik zajímavých faktů o kávě. 

Zmínky o konzumaci kávy se objevují již v desátém století našeho letopočtu. Tehdy ale lidé kávu nepili. Boby kávovníku se jedly a sloužily jako léčebný prostředek

V našich končinách má pití kávy silnou tradici, která sahá do počátku 18. století. První káva se prodávala v Praze, poprvé se tak stalo na podzim roku 1707, kdy bylo oficiálně povoleno tento nápoj nabízet. V dnešní době se v České republice vypije téměř 20 000 tun kávy ročně a stoupá poptávka po kvalitě. Kromě klasického "turka" se oblibě těší i káva překapávaná, rozpustná a espresso. 

Fakta o kávě

1. Je to ovoce! 


Kávová zrnka jsou peckami třešní ovocného stromu kávovníku, jedná se tedy opravdu o ovoce. Kávovníkům se daří zejména v oblastech kolem rovníku a rostou téměř v padesáti zemích světa. 

2. Největším producentem je Brazílie

Tuto zemi Latinské Ameriky neproslavil jen fotbal, karneval a krásné pláže, ale také pěstování a vývoz kávy. Vždyť celá třetina produkce této komodity pochází právě z Brazílie.

3. Nejoblíbenější druhy 

Odrůd kávy existuje několik desítek, pro komerční využití se však pěstují hlavně tyto dva druhy - kávovník arabský (káva arabika) a kávovník robusta (káva robusta). Arabika má jemnou chuť, vyšší kyselost a tvoří 70% světové produkce. Robusta se vyznačuje zemitější chutí, třikrát vyšším obsahem kofeinu než arabika a tvoří 20 - 30% produkce na světě. Používá se například pro výrobu instantní kávy nebo k přípravě kávových směsí.
A káva nejdražší? Ta se jmenuje cibetková, pochází z Filipín, kde si na zralých kávových třešních pochutnávají drobná zvířátka cibetky. V jejich žaludku projdou plody fermentací a získají specifickou chuť, kterou později ocení a hlavně dobře zaplatí milovníci kávy. 

4. Funguje proti bolesti

Oblíbený nápoj obsahuje látku kofein, která má povzbuzující účinky a jak dokazují studie, funguje také proti bolesti. Testy s pitím kávy byly prováděny na osobách, které ji pravidelně nepijí a výsledky byly velmi povzbudivé. Káva fungovala jako dobrý lék, například proti bolení hlavy.

5. Pozitivní účinky na psychiku

Příliš stresu v práci? Déšť a mlha za oknem? Šálek kávy nejen zahřeje, ale povzbudí i na duchu. Kofein obsažený v nápoji totiž funguje nejen proti bolesti, ale v těle podporuje i uvolňování látky dopamin. Ten zvyšuje koncentraci organismu i naši produktivitu a pozitivně ovlivňuje psychiku. Díky pití kávy proto budete šťastnější! 

6. Káva zabiják?

O pozitivních účincích tohoto nápoje jsme se již zmínili a nyní by bylo fér přiložit i na druhou misku vah. Káva je nejen povzbuzovač a lék, ve velkém množství však může škodit, dokonce zabíjet. Množství kofeinu ve sto šálcích kávy představuje pro organismus smrtelnou dávku. Tolik kávy pravděpodobně nikdo se zdravým rozumem nevypije, ale přesto je dobré nic nepřehánět a k pití kávy přistupovat s rozumem. Dvojnásob opatrní by měli být zejména lidé s vyšším krevním tlakem. Kávový dort

Kávový dort


Skvěle chutná nejen ke kávě. Tento dezert se hodí i k jinému teplému nápoji - čaji.


Domácí kávové nanuky s kokosovou polevou

Domácí kávové nanuky s kokosovou polevou


Povzbudí a zasytí. Vyzkoušejte netradiční kávové nanuky s kokosovou polevou.


Ledová káva ( frappé)

Ledová káva ( frappé)


Nejlépe chutná v létě, ale tato studená varianta oblíbeného nápoje potěší po celý rok.


Poleva z čokolády a kávy

Poleva z čokolády a kávy


Jak udělat klasickou polevu na dezert ještě zajímavější? Stačí do ní přidat trochu kávy!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k 6 faktů o kávě, které jste možná nevěděli, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: faktů, kávě,, které, jste, možná, nevěděli.


×