3 tipy, jak zužitkovat velikonoční vajíčka natvrdo
Velikonoce jsou za námi a v některých domácnostech zbyla kromě jarní výzdoby i koleda v podobě spousty vařených vajec. Přinášíme vám tipy, jak s touto všestrannou potravinou naložit, i informace o skladování vajec.
Vejce k snídani, svačině, obědu i večeři? Po pár dnech se konzumace vajec natvrdo může pořádně zošklivit. Vyhazovat potraviny je neekonomické a taky neetické, ale co s tím?
Servírovat vajíčka nemusíte jen formě pomazánky, nakrájené v salátu, jako oblohu na chlebu nebo jen tak celé k zakousnutí. Když se vám tyto způsoby už zajídají, stačí zapojit trochu fantazii a my vám poradíme, co z nich ještě připravit.
Vejce třikrát jinak
1. Netradiční karbanátky
První tip, který vám nabídneme, je recept vaječné karbanátky. U našich německy mluvících sousedů je to celkem běžné jídlo a při jeho přípravě se zbavíte rovnou deseti vařených vajec! Jak na to?
Budete potřebovat: 10 vajec vařených natvrdo + 1 syrové, 250 ml mléka, 2 plátky toastového chleba, 1 - 2 cibule nebo polovinu svazku jarní cibulky, dvě hrsti strouhanky, špetku cukru, půl lžičky soli, lžičku hořčice, citronovou šťávu, pažitku, pepř, sůl, tuk na smažení
Postup: z toastového chleba odkrojíme hrany a zbytek namočíme do mléka a necháme změknout. Vejce oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Cibuli nakrájíme najemno - jarní cibulku na kolečka -, a osmahneme ji na rozehřátém tuku na pánvi. Do mísy vložíme nakrájená vejce, vychladlou cibuli, nasekanou pažitku a promícháme. V jiné misce rozšleháme čerstvé vejce se solí, cukrem, pepřem, citronovou šťávou, hořčicí a směs přilijeme k vejcím. Z toastového chleba vymačkáme tekutinu, rukama ho rozdrobíme a přidáme do směsi. Z hmoty vytvarujeme osm placiček, které obalíme ve strouhance a dozlatova je osmažíme z obou stran na tuku. Hotové karbanátky podáváme s pečivem nebo vařeným bramborem.
2. Kouzlení se žloutkem
Z vajíček se dá použít třeba jen samotný žloutek. Ten lze smíchat s dalšími ingrediencemi jako jsou například majonéza, bylinky, čerstvý sýr, uzený losos nebo třeba avokádo. Vzniklá směs poslouží jako chutný dip nebo ji lze naplnit zpět do rozpůlené bílé části vejce, a takto podávat jako chuťovku.
3. Náhražka masa
Protože vejce obsahují spoustu bílkovin, mohou nahradit i porci masa v hlavním chodu. Výtečně chutnají třeba v kombinaci s pikantní tomatovou omáčkou a bramborami nebo připravené jako eintopf v hořčicové omáčce. Jak na to?
Stačí udělat z másla a mouky jíšku. Zalít ji horkým vývarem, povařit, ochutit solí, cukrem, ostrou a hrubozrnnou hořčicí, přidat trochu smetany ke šlehání a směs za stálého míchání nechat zhoustnout. Do hotové omáčky vložit vařená, rozpůlená vejce, krátce prohřát, ozdobit řeřichou nebo jinými čerstvými bylinkami a podávat s bramborami.
Rada na závěr:
Ani vajíčka nemají nekonečnou dobu spotřeby. Pokud je vejce uvařené natvrdo a jeho skořápka není porušená, je jedlé po dobu až čtyř týdnů. Skladovat ho lze při pokojové teplotě, ale o něco šetrnější a bezpečnější je to v lednici.
Vejce na tvrdo
Uvařit vejce natvrdo vypadá snadno, ale přesto to pro někoho můžeme být oříšek. S tímto návodem to však žádná katastrofa nebude!
Vaječný salát s domácí majonézou
Klasika, která se jí zejména po Velikonocích, kdy se doma nastřádá spousta vajec natvrdo.
Pikantní plněná vejce
Rozpůlit, vydlabat, smíchat a naplnit. Jednoduchý recept na tuto pikantní chuťovku.
Vaječná pomazánka s celerem
Celer dodá vaječné pomazánce říz a neotřelou chuť. Vzniklá nátěrka skvěle chutná na čerstvém celozrnném i bílém pečivu.
Jarní salát s vejci a zelenými lístky
Salát s vejci v kombinaci s pečivem dobře poslouží i jako hlavní chod. Svěží a lehké jídlo ideální pro jarní dny!